ABD Ankara Büyükelçiliği Başmüsteşarı Büyükşehir'de

ABD Ankara Büyükelçiliği Başmüsteşarı Büyükşehir'de

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret eden ABD Ankara Büyükelçiliği Başmüsteşarı Nancy Mc Eldowney, tarih ile modernliği bir arada yaşatan Konya'dan çok etkilendiğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, insanlığın, hangi bölgeden alırsa alsın edindiği birikimi ortak kullanması gerektiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçiliği Başmüsteşarı Nancy Mc Eldowney ve Politik Danışmanı Kelly C. Degnan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan ABD Ankara Büyükelçiliği Başmüsteşarı Nancy Mc Eldowney, ilk kez geldiği Konya'dan çok etkilendiğini belirterek, Konya'nın mükemmel tarihi zenginliği ile modern hayatın gereklerini aynı anda barındıran bir şehir olduğunu söyledi. Eldowney, Konya'da Mevlâna Müzesi başta olmak üzere çeşitli tarihi mekanları gezeceğini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Konya'da birçok milletin yaşadığını, kendilerinin de hepsinin temsilcisi olmaya çalıştıklarını vurguladı. Büyükşehir Belediyesi olarak hem halka hizmet ettiklerini, hem de Konya'nın dünyada önemli bir yere gelmesi için çalıştıklarını anlatan Başkan Akyürek, 'Dünya Tarihi Kentler Birliği'nin gelecek yıl Konya'da yapacağı toplantıya çeşitli ülkelerden 500'ün üzerinde belediye başkanı katılacak. Bu toplantılar bir medeniyetler buluşmasına sahne olacak ve gelen misafirler Mevlâna ikliminde buluşacak. İnsanlık, hangi bölgeden alırsa alsın edindiği birikimi ortak kullanmalı. Bu toplantılarda bunu ortaya koyacağız' dedi.

Ziyaretin sonunda Başkan Akyürek konuklara, üzerinde semazen figürü bulunan tablo ile İngilizce Mesnevi hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;