Ab Hıristiyan Birliği Olmadığını Göstermeli

Ab Hıristiyan Birliği Olmadığını Göstermeli

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AB'nin ancak Türkiye ile güçlü bir birlik olabileceğini belirterek 'Türkiye'nin içinde yer almadığı Avrupa Birliği Hıristiyan kulübü olarak algılanabilir' dedi. Başkan Akyürek, kendisini ziyarete gelen 14 AB üyesi ülke müsteşarlarından Filistin sorununun çözümü için AB üyesi ülkelerinin aktif rol oynamasını istedi.

Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Finlandiya'nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Kirsi Vanamo başkanlığında Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, Fransa, Macaristan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Hollanda, Polonya, İsveç ve İngiltere Büyükelçilikleri müsteşarları Anadolu kaplanları olarak tanımladıkları Konya ve Kayseri'ye bir gezi düzenledi. Her iki şehir hakkında bilgi almak ve şehir halkı ve yöneticilerinin Avrupa Birliği'ne bakış açılarını değerlendirmek için Konya'ya gelen müsteşarlar Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ederek AB'ne yaklaşımları hakkında bilgi aldı. Heyet başkanlığını yapan Finlandiya Büyükelçiliği Müsteşarı Kirsi Vanamo, Konya ile ilişkileri geliştirmek ve Konya'nın AB'ye bakışını tespit etmek için geldiklerini bildirdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Konya'nın dış ilişkilerde en avantajlı şehirlerden biri olduğunu belirterek, Konyalı sanayicilerin dinamik bir yapıya sahip olduğunu vurguladı. Konya'nın sanayide çeşitliliğe ve sağlıklı sanayi altyapısına sahip olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, şunları söyledi: 'Türkiye'de şehircilik sorunlarını en asgariye indiren şehirlerin başında Konya gelmektedir. Konya düzenli altyapısı ve şehirciliğiyle diğer illere örnek teşkil etmektedir. Arazi yapısı, nitelikli iş gücü Konya'nın avantajlarıdır. Konya'ya yatırım yapmak isteyenlere ihtiyaç duydukları imkanları sunmaya hazırız. Konya'nın en önemli avantajlarının başında gelen Hz. Mevlana ve Hz. Mevlana'nın hoşgörüye dayalı felsefesi vardır. Özellikle bu hususta AB'ye önemli katkılar sağlayacağımıza inanıyoruz. Konya geleneklerine bağlı, Mevlana'nın düşünce sisteminden etkilenmiş ve bundan dolayı asayişte en az olayların yaşandığı bir ildir. Konya; kültürleri bir arada yaşama geleneğine sahip nadir illerdendir. Özellikle AB sürecinde ve globalleşen dünyamızda AB'ye üye ülkelere bu hususta katkı yapacağımıza inanıyoruz. AB'nin insan hakları, özgürlükler, demokrasi gibi vurgulara sahip çıkması yapısal olarak burada yankı yapmış ve bakış açımızı etkilemiş durumdadır. Biz AB'yi bir Hıristiyan birliği olarak görmüyoruz. İnsanların müşterek değerlerini hakim kılmak isteyen bir birlik olarak görüyoruz. Bunun aksi AB'yi Hıristiyan birliği yapar. AB ancak Türkiye ile büyük bir güç olacaktır. Türkiye'nin içinde yer almadığı bir birliğin Hıristiyan birliği olacağına inanıyoruz'

Dünya'nın barış ve hoşgörüye ihtiyaç duyduğunu dile getiren Başkan Akyürek, 'Filistin sorunu çözüme kavuşturulmadan dünyada barış tesis edilemez. AB'nin bu konuda daha aktif olmasını bekliyoruz' dedi.

Başkan Akyürek, ziyaretin ardından AB üyesi ülke müsteşarlarına Konya'yı tanıtan yayınların yer aldığı kitap seti ile Mevlana Müzesi maketini hediye etti. Birlik üyeleri Başkan Akyürek'in AB ile ilgili görüşlerinin kendileri için olumlu olduğunu belirterek gösterdiği ilgi dolayısıyla teşekkür etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;