AB Hibeli Frism 50+ Projesi Başladı

AB Hibeli Frism 50+ Projesi Başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi\'nin AB\'den aldığı 10 bin 240 Avro\'luk hibe ile başlattığı Göçmen Bulma, Ulaşma ve Dahil Etme Projesi (FRİSİM 50+) başladı.

Köyden şehre göç eden 50 yaş üzeri yetişkinlerin şehir yaşamına alışmalarını sağlamak ve onların tecrübelerinden yararlanmak amacıyla Avrupa Birliği'nden (AB) alınan hibe ile projelendirilen Göçmen Bulma, Ulaşma ve Dahil Etme Projesi (FRİSİM 50+) başladı.

Hollanda Avrupa Yaşlılar Federasyonu'ndan Hollanda Birliği, Danimarka'dan Sonderborg Akşam Okulu ve Almanya'nın Hamburg kentinden Hamburg Halk Yüksek Okulu ile proje ortağı olan Konya Büyükşehir Belediyesi, çalışma kapsamında AB'den yüzde yüz hibe şeklinde 10 bin 240 Avro aldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü (SAMM) eliyle bu ay başlayan ve 24 ay süreyle devam edecek olan projeye, 25'i kadın, 25'i erkek olmak üzere 50 kişi kayıt edilecek. SAMM'dan konuyla ilgili şu açıklama yapıldı: 'Kayıtlar süresinde Konya'ya göç yoluyla gelmiş kişiler arasından seçilecek 50 kişi, Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri ile Konya'da bulunan ilçe ve kasaba derneklerinin ortak çalışmasıyla belirlenecek. FRİSİM 50+ projesi çerçevesinde Danimarka ve Almanya'ya grup üyeleri götürülecek, diğer ülkelerden grup üyeleri de Konya'ya gelecek. 2005 yılının Haziran ayında Avusturya'nın Graz ve 2006 yılının Şubat ayında Almanya'nın Hamburg kentlerinde yapılan toplantılar neticesinde oluşumuna yön verilen proje çerçevesinde, üyeler şehir hayatına uyum sağlamaları yönünde çeşitli kurslara ve seminerlere katılacak.'

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;