AB Değerlendirme Heyeti KOSKİ Scada Sistemi'ni İnceledi

AB Değerlendirme Heyeti KOSKİ Scada Sistemi'ni İnceledi

Avrupa Birliği tarafından Türkiye'deki hibe programları ve proje altyapılarını incelemek amacıyla ülkemize gönderilen değerlendirme ekibi Konya'da incelemeler yaptı. Gilles Kittel başkanlığındaki heyet Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i ziyaret ederek Scada Sistemi'ni inceledi. Başkan Akyürek, Konya'nın AB'ye uyum konusunda en iddialı şehirlerden biri olduğunu belirterek, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin 10'a yakın projede AB'den destek aldığını hatırlattı.

Avrupa Birliği (AB) tarafından Türkiye’deki hibe programları ve projeleri incelemek amacıyla ülkemize gönderilen değerlendirme ekibi Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret ederek Scada Sistemi’ni inceledi.

Ziyaret hakkında bilgi veren Tarım Bakanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Denetleme Kurumu Başkanı Mevlüt Özen, AB kırsal kalkınma fonlarını yönetmek üzere bir kurum kurulduğunu belirterek, bu kurumun illerde de koordinatörlüklerinin olacağını söyledi. Özen, AB tarafından gönderilen değerlendirme ekibinin Türkiye’nin farklı illerinde hibe fonlarının kullanılması ve proje altyapıları ile ilgili incelemeler yaptığını vurguladı.

AB’YE UYUM KONUSUNDA EN İDDİALI ŞEHİR KONYA’DIR

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Konya’nın AB’ye uyum konusunda en iddialı şehirlerden biri olduğunu belirterek, fonlardan en çok yararlanan ilin de Konya olduğunu söyledi. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 10’a yakın projede AB’den destek aldığını hatırlatan Başkan Akyürek, bunlardan biri olan Scada Sistemi’nin Konya’daki suyun kontrolünü sağladığını ifade etti. AB sürecinde Türkiye’nin en çok zorlanacağı konunun tarım olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Türkiye’nin toplam tahıl ihtiyacının yüzde 18’ini karşılayan Konya’nın AB ile tarım konusunda gerçekleşen uyum sürecinden en çok etkilenen şehir olacağını vurguladı. Başkan Akyürek, Konya’da Tarım ve Hayvancılık Organize Bölgesi kurmak için çalışmalara başladıklarını belirterek, bu konuda AB’den destek alacaklarını da sözlerine ekledi.

AB Değerlendirme Heyeti Başkanı Gilles Kittel ise, AB ile uyum sürecinde her şey yolunda giderse hibelerin kullanımı konusunda proje sahiplerinin yetkili olarak fonları idare edebileceklerini ifade etti.

Ziyaretin sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Tarım Bakanlığı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Denetleme Kurumu Başkanı Mevlüt Özen, AB Değerlendirme Heyeti Başkanı Gilles Kittel, KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, Konya İl Tarım Müdür Vekili Ali Ergin ve beraberlerindeki heyet, İçme ve Kullanma Suyu Üretim Tesislerinin Geliştirilmesi (Scada Sistemi) Projesi’ni inceledi.

KOSKİ SCADA SİSTEMİ

Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Scada Sistemi;Konya’da su hizmetlerinden faydalanan vatandaşlara kesintisiz ve sağlıklı su temini sağlamak için Konya mücavir alanı içinde içme ve kullanma suyu pompaj, depolama ve dağıtım tesisleri denetim ve izleme sistemidir. Proje ile 255 adet tesisin tek merkezden kumanda ve kontrolü yapılıyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;