920 ton Kaçak Yakıta El Konuldu

920 ton Kaçak Yakıta El Konuldu

Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Ceylani Kılıç, 2002-2003 kış sezonunda toplam 920 ton kaçak yakıt ele geçirildiğini belirterek, ?Ekiplerimiz 24 saat kesintisiz olarak görevlerinin başındadır. Vatandaşlarımızın da yardımıyla kentimizde hava kirliliğinin önlenmesi yönünde başlattığımız çalışmalarda büyük başarı elde ettik. Kış sezonunda yapılan denetimler sonucunda ihbar sonucu ele geçirilen kaçak yakıta karşılık 4 milyar 155 milyon lira para ödülü verdik. Ton başına verdiğimiz 10 milyon liralık ödül sistemimiz 2003-2004 kış sezonunda uygulanacaktır.?dedi.

Çevre Koruma Daire Başkanı Ceylani Kılıç'ın konuyla ilgili açıklaması şu şeklide :

'Belediyemizce yürütülen kaçak yakıt ve hava kirliliği ile mücadele çalışmalarında son yıllarda önemli sonuçlar alınmasına ve kaçak yakıt kullanımında önemli miktarda düşüş olmasına karşın, yapılan denetimlerde zaman zaman kaçak yakıt kullanımı tespit edilmektedir.

Kaliteli kömüre kıyasla yakıtın ekonomik olarak 2 kat, hava kirleticileri ve sağlık açısından ise en az 3-4 kat daha olumsuz olmasına rağmen halkın hala kullanıyor olması konu hakkında yeterli bilgi ve bilincin oluşmadığını ortaya koymaktadır.

Sağlıklı bir çevrede yaşama imkanı ancak bilinçli bir toplum ve etkili denetim uygulamalarıyla oluşabilir.Bu amaçla Mahalli Çevre Kurulu Kararları doğrultusunda sürdürülen hava kirliliği ile mücadele çalışmaları Belediyemiz koordinatörlüğünde, Emniyet Teşkilatı ve İl Sağlık Müdürlüğü elemanları ile 2 ekiple 24 saat 3 vardiya , aralıksız olarak sürdürülmektedir. Bu uygulamalar ile sıvı ve katı yakıt satıcılarının belediyeden 'satış izin belgesi' almaları zorunlu hale getirilmiştir. İzin belgesi verilen firmalara rutin olarak denetimler yapılmaktadır. Yakıt kontrol ekiplerince alınan kömür ve sıvı yakıt numunelerinin analizleri yapılmakta ve belirlenen kaliteye uymayan yakıtlara Mahalli Çevre Kurulu Kararı'na göre caydırıcı yasal işlem yapılmaktadır.

Denetimlere halkın aktif olarak katılımının sağlanması ve kalitesiz/kaçak yakıt kullanımının önlenmesi amacıyla, kaçak yakıt ihbarında bulunanlara ;ele geçirilen her bir ton için 10 milyon lira para ödülü uygulaması bu yıl da devam etmektedir. 2002-2003 kış sezonunda ihbar usulü ele geçirilen kaçak yakıta karşılık ihbarcılara 4 milyar 155 milyon lira para ödülü verilirken Eylül 2002- Mart 2003 tarihleri arasında yapılan denetimler sonucunda kaçak olduğu tespit edilen 700 ton katı yakıt ile 220 ton sıvı yakıta el konulmuştur.'

Basın Kuruluşları için;