8 Mart Kadınlar Günü Kutlanıyor

8 Mart Kadınlar Günü Kutlanıyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek ??Kadınlar, hak elde edebilmek için başkasından lütuf beklemek yerine, sivil toplum örgütlerine üye olarak haklarını elde etmek için girişimlerde bulunmalıdır. Büyükşehir Belediyesi olarak kadınlara yönelik söz verdiğimiz hizmetlerimizi yerine getireceğiz? dedi. Başkan Akyürek, programa katılan kadınlara gül, karanfil ve pratik bilgiler içeren bir de kitap hediye etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kadınların, hak elde edebilmek için başkasından lütuf beklemek yerine, sivil toplum örgütlerine üye olarak haklarını elde etmek için girişimlerde bulunmaları gerektiğini söyledi. Başkan Akyürek, 2005 yılı içinde Kadınlar Platformu, Kadınlar Lokali gibi bir çok hizmeti başlatacaklarını bildirdi.

Akyürek, Konya Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, kadınların tüm dünyada erkeklere göre daha az haklar elde ettiğini belirtti.

Dünyadaki tüm gelirlerin sadece yüzde 10'unun kadınlar tarafından kullanıldığını, erkeklerin ise toplam gelirin yüzde 90'lık kısmını sahiplendiğini vurgulayan Akyürek, şunları kaydetti:

''Bu karşın, dünyadaki işlerin yaklaşık yüzde 60'nı kadınlar yapmaktadır. Bu durum, kadın haklarının önemli bir gelişme göstermesinin zorunlu olduğunu göstermektedir. Ülkemizdeki kadın hakları konusundaki durum da dünyadan bağımsız değildir. Kadınlar, hak elde edebilmek için başkasından lütuf beklemek yerine, sıvıl toplum örgütlerine üye olarak

haklarını elde etmek için girişimlerde bulunmalıdır.''

Kadın haklarının geliştirilmesi, sosyal ve ekonomik düzeylerinin yükseltilebilmesi için herkese görev düştüğünü vurgulayan Akyürek, ''Konya'da Kadınlar Platformu oluşturmaya hazırlanıyoruz. Bu platform, 2005 yılında faaliyete geçecek, burada kentimizdeki kadınların sorunları başta olmak üzere şehrin tüm sorunlarını ele alıp, bizi daha iyi hizmetler için yönlendirebileceklerdir'' dedi.

Kadınların sürekli bir araya gelebileceğini bir de Kadınlar Lokali açmayı planladıklarını anlatan Akyürek, '' (Cennet, anaların ayağı altındadır) anlayışını benimseyen bir kültüre mensup kişiler olarak, toplumsal hayatta kadınların daha fazla yer alabilmesi için herkesi görevi davet ediyorum'' diye konuştu.

Konya'daki bazı siyasi partilerin kadın kolları üyeleri, sivil toplum örgütlerinin kadın temsilcileri ve Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları'na davam eden kursiyelerin takıldığı proramın sonunda, kadınlara, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek tarafından gül ve karanfil ile birlikte, kadınlara yönelik hazırlanan, günlük yaşamı kadınlar için kolaylaştırmaya yönelik ''Pratik Bilgiler'' adlı bir kitap armağan etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;