734.Şeb-i Arus - Hz.Mevlana''yı Anma Etkinliklerii

734.Şeb-i Arus - Hz.Mevlana''yı Anma Etkinliklerii

734. Mevlana'yı anma etkinlikleri Konya'da başladı. Zafer meydanı'nda çok sayıda vatandaşın katılımıyla yapılan 'Mevlana Hoşgörü ve Sevgi Yürüyüşü'ne Semazenler ve İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Takımı da eşlik etti. Etkinlikler 17 Aralıkta Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi'nde Şeb-i Arus gecesinde yapılacak Sema Ayini ile son bulacak.

Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri 734. Mevlana’yı Anma Etkinlikleri Mevlana Hoşgörü ve Sevgi yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşe Konya Valisi Osman Aydın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan, Merkez ilçe Belediye Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Semazenlerin ve İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Takımı’nın da eşlik ettiği yürüyüş Mevlana Müzesini ziyaretle son bulurken İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Takımı Konya Valiliği önünde bir konser verdi. Etkinlikler Mevlana Müzesi’nde çocuk semazenlerin sema töreniyle devam etti . 1-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek anma etkinlikleri 17 Aralık Salı günü Şeb-i Arus gecesinde yapılacak sema ayini ile son bulacak.

Mevlana’yı Anma Etkinlikleri 1. gün

1 Aralık Cumartesi

Mevlana Hoşgörü ve Sevgi Yürüyüşü

Mevlana Müzesini Ziyaret

İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Takımı Konseri

Çocuk semazenlerin Sema töreni

Ebru Sergisi, “Noktadan Çizgiye Mevlana Konulu Minyatür” Sergisi, “Mevlana Temalı Karma Resim Sergisi, Mevlana İstifli Hat Levhaları Sergisi, “Dünya İnançları ve Mevlevilik Yaşamı Fotoğraf Sergisi ve Ödül Töreni, Pul Sergisi, Destegül Güzel Sanatlar Sergisi, “Osmanlı Belgelerinde Konya ve Mevlevilik Sergisi, “Barış Kuşu” çocuk Tiyatrosu, Beste-i Kadim Pençgah Mevlevi Ayini ( sema gösterisi )

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;