729.Vuslat Yıldönünümü Törenleri Başladı

729.Vuslat Yıldönünümü Törenleri Başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Valiliği ve Selçuk Üniversitesinin ortaklaşa organize ettikleri ?9-17 Aralık 2002 Hz. Mevlânâ?nın 729?ncu Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri? başladı. Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen ?Güzel Sanatlar Sergisi ve Konya Fotoğraf Yarışmasında dereceye giren fotoğraflar sergisi törenle açıldı.

Açılış programına Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, İlçe Belediye Başkanları ve çok sayıda sanatsever katıldı. Mevlânâ'yı anlamak için sözlerine, sözlerini anlamak için Mevlânâ'nın yaşamına bakmak gerektiğini söyleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, 'Mevlana Celaleddin-i Rumi bundan tam 729 yıl önce 17 Aralık 1273 de hayata gözlerini yumarken aslında yeniden bir doğuşun müjdesini vermiş maddi bir ölümün arkasında gizli duran gerçeği kendine has bir tabirle (Şeb-i Arus) Allah'a kavuşmak olarak kabul etmişti.

Şiirleri ve düşüncesiyle tüm insanlığa hak, adalet esaslarını durmak bilmez bir enerjiyle yayan ve tüm insanlığın bu evrensel öğretileri tatbiki için koca bir ömrü feda eden Yüce Pir'in eserleri, sadece kendi toplum ve çağına değil her din ve ırka ve her çağın insanına seslenen bir değerler silsilesidir.

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin gerek eserlerinde kullandığı dil gerekse meselelere karşı geliştirmiş olduğu yaklaşımdaki özgünlük günümüz edebiyatçılarını ve fikir adamlarını hayrete düşürecek kadar modern ve çarpıcıdır. Tüm insanlığa mal olan düşüncelerini dile getirirken hayatı ve insanı merkeze alan Hz. Mevlana güzeli arayış yolculuğunda karşımıza çıkabilecek doğrular ve yanlışları, öğretir bir ifadeyle değil adeta içimizden biriymişçesine samimi bir dille verdiği örneklerle anlatır. Hayatın güzel ve çirkin her sahnesini tüm çıplaklığıyla ortaya koyduğu eserlerinde göstermiş olduğu fikri aşkınlık onu diğer düşünür ve şairlerden ayırmış tarih boyunca peygamberler hariç öğretilerinin etkisi onun kadar yayılmış ve insanlığa mal olmuş bir başka isme daha rastlanmamıştır. 'dedi.

Konuşmaların ardından Klasik Güzel sanatlar ve 'Konya' konulu fotoğraf yarışması sergisi açıldı. Sergide Minyatür ve Ahşap oymacılığı sanatçısı Ahmet Efe ile Halil Açıkgöz'ün eserleri sergileniyor. 10-17 Aralık 2002 tarihleri arasında geziye açık tutulacak sergiyi mesai saatlerinde izleyebilirsiniz.

Klasik Güzel Sanatlar Sergisi

Osmanlı Padişahları Minyatürleri (Kısmen)

 Sultan Osman I 

Sultan Osman II 

Orhan Gazi 

Sultan Ahmed I 

Sultan Beyazıt 

Sultan İbrahim 

Sultan Mahmud I 

Sultan Mehmet I 

Sultan Mehmed III 

Sultan Murat IV

 Sultan Mustafa II

 Sultan Mehmet Vadiduddin

 Sultan Süleyman II


Ahşap Oymacılığı Örnekleri

 1

 2 

3 

4 

5 

6 

7

 

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;