7 Ülkenin Haber Ajansı Temsilcileri Konya'daydı

7 Ülkenin Haber Ajansı Temsilcileri Konya'daydı

Türkçe Konuşan Ülkeler Haber Ajansları Birliğine üye ajansların yöneticileri Konya'da çeşitli temaslarda bulundular. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlâna Yılı dolayısıyla yapılan çalışmaların kamuoyuna duyurulmasına katkıda bulunan Anadolu Ajansı'na teşekkür etti. AA Genel Müdürü Hilmi Bengi de, Büyükşehir Belediyesi'nin Mevlâna Yılı nedeniyle yaptığı tanıtım faaliyetlerinin karşılığının alındığını söyledi.

Türkçe Konuşan Ülkeler Haber Ajansları Birliğine üye ajansların yöneticileri, Konya'da çeşitli gezi ve incelemelerde bulunduktan sonra Mevlâna Kültür Merkezi'nde sema gösterisi izledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sema gösterisi öncesi yaptığı konuşmada, Hazreti Mevlâna'nın 800'üncü doğum yıldönümü nedeniyle bütün insanlığa Mevlâna'nın görüşlerini sunma fırsatı yakalandığını belirterek, bu çalışmaların duyurulması noktasında verdiği destek nedeniyle Anadolu Ajansı'na ve basın kuruluşlarına teşekkür etti. Türkiye'nin bütün dünyaya sunduğu en önemli değerlerden birinin Mevlâna olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, 2007 Mevlâna Yılı etkinliklerinin Türkiye ve dünyada artarak devam ettiğini söyledi.

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Hilmi Bengi ise, Türkçe Konuşan Ülkeler Haber Ajansları Birliğinin, karşılıklı haber değişimi, muhabir eğitimi ve teknik imkanların paylaşımı gibi konularda daha fazla ortak iş yapabilmek için kurulduğunu belirtti. Birliğin iyi niyetli girişimle başladığını ve bugüne kadar geldiğini anlatan Bengi, Karaman'da 6. genel kurullarını yapacaklarını, genel kurulun zamanlamasının anlamlı olduğunu ifade etti.

Konya Valisi Osman Aydın da, Türkçe Konuşan Ülkeler Haber Ajansları Birliğinin Mevlâna Yılı etkinliklerine yaptığı katkı nedeniyle teşekkür etti.

Programın son bölümünde, Türkçe Konuşan Ülkeler Haber Ajansları Dönem Başkanı Emir Ersoy'un da aralarında bulunduğu çok sayıda konuk, sema gösterisini izledi.

AJANS TEMSİLCİLERİ BAŞKAN AKYÜREK'İ ZİYARET ETTİ

Öte yandan, Türkçe Konuşan Ülkeler Haber Ajansları Birliğine üye ajansların yöneticileri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ettiler. Ziyaret esnasında AA Genel Müdürü Hilmi Bengi Başkan Akyürek'e, kendilerine verdiği destek nedeniyle bir teşekkür belgesi ile üzerinde AA amblemi bulunan kandil hediye etti. Bengi, burada yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi'nin Mevlâna Yılı dolayısıyla yaptığı tanıtım faaliyetlerinin önemine dikkat çekerek, bunların karşılığının alınmaya başlandığını vurguladı. Başkan Akyürek de Bengi ve diğer konuklara ziyaretleri için teşekkür ederek, Mesnevi ile sema fotoğrafı hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;