?5215 Sayılı Yerel Yönetimler Yasası Anlatıldı?  Başkanlar Yetkilerini Öğrendi

?5215 Sayılı Yerel Yönetimler Yasası Anlatıldı? Başkanlar Yetkilerini Öğrendi

Konya Belediyeler Birliği, genel kuruldan sonra ilk seminerini Büyükşehir Belediyesi meclis salonunda gerçekleştirdi. 'Yeni Yerel Yönetimler Yasası' konusunun ele alındığı seminerde Belediye Başkanlarına yetkileri ve sorumlulukları anlatıldı.

Konya Belediyeler Birliği ' 5215 Sayılı Yeni Yerel Yönetimler Yasası' konusu ile ilgili Belediye Başkanlarına seminer verdi. Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirilen ve yaklaşık 200 belediye başkanının katıldığı seminer 6 saat sürdü. Birlik Genel Sekreteri Mehmet Yakıcı'nın yönettiği seminere Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Haşmet Okur, Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Necip Çakmak, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Okay Memiş, Sayıştay 1.Dairesi Üyesi Abdurrahman Acar konuşmacı olarak katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Haşmet Okur, İlçe ve kasaba belediye başkanlarının halkla ilişkiler yönünde dikkat etmesi gereken hususları hatırlatarak sosyal belediyeciliğe önem verilmesi gerektiğini anlattı. Okur, 'Seçimlerden sonra yeni yönetimlerin ilk yılları proje üretme ve bu projeleri başlatma ile geçer. Verilen hizmetten sonuç alma ancak birkaç yıl sonra gerçekleşir. Özellikle İlçe ve belde belediyelerimizin halkla iletişime ve onların güncel sorunlarının çözümüne önem vermeleri gerekmektedir. Belediyecilik yalnızca inşaat yapmak ve teçhizat almak değildir. İnsana yatırım önemlidir. İstişaresiz adım atmayınız. Bölgenizin ileri gelenleriyle sürekli istişare halinde olunuz. Hizmetlerinizin başında yer alın ve halkınızla birlikte olun. Hizmet sürecinde Büyükşehir Belediyesi sizlere bir danışman gibi hizmet verecektir.'dedi.

Seminerde Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Necip Çakmak, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Okay Memiş ve Sayıştay 1.Dairesi Üyesi Abdurrahman Acar '5215 Sayılı Yerel Yönetimler Yasası' hakkında başkanlara bilgi verdi. Başkanların sorularını da yanıtlayan konuşmacılar, 'Merkezi hükümet bakanlıklar ve genel müdürlüklerdeki tüm yetkileri sizlere devretmiştir. Görevlerinizi, yetkinizi ve sorumluluklarınızı iyi bilin. Yasayı iyi anlayın ve uygulayın. Merkezi hükümet sadece denetim noktasında sizleri sürekli takip altında tutacaktır' şeklinde konuştu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;