52 Kavşakta Yeşil Dalga Modülü Uygulanıyor

52 Kavşakta Yeşil Dalga Modülü Uygulanıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü, Konya genelinde 52 kavşağı merkezi sistem ile kontrol altında tutuyor. UKOME Müdürü İsmail Taner, Fetih Caddesi'ndeki 8 kavşağın da Ocak ayı sonu itibariyle merkezi sisteme geçtiğini belirterek, şehir genelinde 16 kavşakta uygulanan yeşil dalga modülü sayesinde trafikte harcanan zamanın en aza indirildiğini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), şehir genelinde bazı noktalarda uyguladığı 'Yeşil Dalga' sistemi ile ulaşımın rahatlamasını sağlıyor.

Gün geçtikçe araç sayısının arttığı Konya'da sorun olan şehir içi trafiğin önüne geçmek için çeşitli uygulamalar yapılıyor. Bu konuda köprülü kavşak çalışmalarına hız veren Büyükşehir Belediyesi, Nalçacı Sille Kavşağı'nda uyguladığı 'Yonca Uygulaması'nın ardından 'Yeşil Dalga' uygulaması ile trafik sıkışıklığını çözmeye çalışıyor.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü, kendi bünyesinde oluşturduğu Merkezi Kontrol Sistemi ile, merkeze bağlı olan kavşaklarda meydana gelen arızaları, internet üzerinden sinyal plan transferi ile anında öğreniyor. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürü İsmail Taner, şehir içi trafik sinyalizasyonunda belirlenen yol güzergahlarındaki sinyal planlarının koordinasyonu ile kesintisiz akım koşullarının sağlandığını belirterek, şehir genelinde bulunan 125 sinyalli kavşaktan 44 tanesi merkezden kontrol edilirken, Fetih Caddesi üzerindeki 8 kavşağın da sisteme eklenmesi ile sayının 52'ye çıktığını söyledi. Ahmet Özcan Caddesi üzerindeki 4 kavşağın da sisteme dahil edilmesi için çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Taner, 'Bilindiği gibi şu anda İstanbul Yolu üzerindeki 4 kavşakta, Alaaddin Bulvarı ve Alaaddin-Mevlana Caddeleri üzerindeki tüm kavşaklarımızda yeşil dalga modülü uygulanmaktadır. Ahmet Hilmi Nalçacı-Vatan Caddesi üzerinde uygulanmakta olan yeşil dalga modülü ise Nalçacı Sille Kavşağı'ndaki yonca uygulaması nedeniyle kaldırıldı. Ancak merkezi sistemle çalışması devam etmektedir. Çalışmaların tamamlanmasıyla trafikte harcanan zaman en aza indirilmiş olacaktır' dedi.

Öte yandan, İstanbul Yolu üzerindeki Kanal, Karakol, Köy Hizmetleri ve Teknik Lise kavşaklarındaki yeşil dalga modülünün hızı 65 kilometre, Alaaddin Bulvarı ve Alaaddin-Mevlana Caddeleri üzerindeki yeşil dalga modülünün hızı 50 kilometre, Fetih Caddesi üzerindeki kavşakların yeşil dalga modülünün ise 60 kilometre olarak belirlendiği açıklandı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;