50 Bin Kişi Bir Arada Hıdırellez''i Kutladı

50 Bin Kişi Bir Arada Hıdırellez''i Kutladı

Konya Büyükşehir Belediyesi''nin düzenlediği Hıdırellez Şenliği''ne 50 bin kişi katıldı. Çeşitli gösteriler ve Orhan Hakalmaz konseri ile renklenen şenlikte konuşan Başkan Akyürek, şenlik alanına akın eden binlerce Konyalı''nın gösterdiği birlik ve beraberlik görüntüsünün Türkiye''ye örnek olduğunu söyledi. Ülkemizde son zamanlarda baş gösteren bazı ayrımcılık çabalarına dikkat çeken Başkan Akyürek, ''Bu tabloyu dünyaya bir kardeşlik tablosu olarak sunuyorum. Birileri vatanı bölmeye çalışıyor. Onlar şunu bilsinler ki; ülkemizin bir taşını bile ayırmaya kimsenin gücü yetmez, yetmeyecek'' dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel olarak organize edilen Hıdırellez Şenliği bu yıl da Kozağaç Parkı''nda yapıldı. Saat 11.00''den itibaren halkın akın ettiği şenlik alanında, palyaço, tahta bacak, ip cambazı, folklor gösterileri ve mehter takımı konseri ile Orhan Hakalmaz konseri büyük ilgi gördü. Etkinliklere yaklaşık 50 bin kişi katıldı.

Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu, AK Parti Konya Milletvekilleri Hasan Anğı, Kerim Özkul, Orhan Erdem, Mehmet Kılıç, Mustafa Ünaldı; Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Özsoy, İl Emniyet Müdürü Mehmet Salih Tuzcu, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, kaymakamlar ve binlerce vatandaşın katıldığı şenlikler palyaço, tahta bacak, ip cambazı, folklor gösterileri, mehter takımı, Ahmet Özdemir konseri ve pilav ikramı ile başladı.

ÜLKEMİZİ BÖLMEYE KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ

Orhan Hakalmaz konseri öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şenlik alanına akın eden binlerce Konyalı''nın gösterdiği birlik ve beraberlik görüntüsünün Türkiye''ye örnek olduğunu söyledi. Ülkemizde son zamanlarda baş gösteren bazı ayrımcılık çabalarına dikkat çeken Başkan Akyürek, ''Herkese tepeden bakan bazı çevrelerin ayrımcılık çabaları var. Burada bulunan yaklaşık 50-60 bin kişilik tabloya bakarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim; yaşlılar, gençler, başörtülüler, başı açıklar, sakallılar, sakalsızlar, yani her kesimden binlerce insan burada bir geleneği yerine getirmek için toplandı. Bu tabloyu dünyaya bir kardeşlik tablosu olarak sunuyorum. Herkesin bu tablodan öğrenmesi gereken şeyler var. Birileri; vatanı, milleti, şubu-bucu, doğu-batı diyerek bölmeye çalışıyorlar. Onlar şunu bilsinler ki; ülkemizin bir taşını bile ayırmaya kimsenin gücü yetmez, yetmeyecek. Bunu; sizi görerek, sizden aldığım enerji ile söylüyorum'' dedi.

HALKIN DESTEĞİ İLE ÇALIŞIYORUZ

Hıdırellez Şenliği''nin artık Kozağaç Parkı''na sığmadığının anlaşıldığın vurgulayan Başkan Akyürek, gelecek yıllarda yapılacak şenliklerin yeni yapılan parklara alınacağını ve daha fazla kişinin katılımının sağlanacağını söyledi. Konya''nın heryerinin şantiyeye döndüğünü kaydeden Başkan Akyürek, merkez ilçe belediyeleri ile birlikte 300 ayrı noktada çeşitli çalışmalar yapıldığını, Konya''ya yapılan tüm hizmetlerin halktan alınan sevgi ve destek ile yerine getirildiğini ifade etti.

Şenliğe katılan AK Parti İl Başkanı Mustafa Çevik''in selamlama konuşmasının ardından kısa bir konuşma yapan Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu da, birlikte hareket etmenin verdiği güçle Konya''da güzel hizmetler yapıldığını belirterek, Hıdırellez Şenliği''ni organize eden Büyükşehir Belediyesi''ne teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, binlerce kişinin alkışları arasında sahneye gelen ünlü sanatçı Orhan Hakalmaz da, sanat hayatında ilk konsere Konya''da geldiğini hatırlatarak, Hıdırellez gibi anlamlı bir günde tekrar Konya''ya davet edilmekten mutlu olduğunu ifade etti. Hakalmaz''ın söylediği birbirinden güzel türkülere birlerce Konyalı eşlik etti. Konserin sonunda Başkan Akyürek, ünlü sanatçıya bir demet gül ile KOMEK öğrencileri tarafından yapılan bir ebru hat tablosu hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;