4. Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı Açıldı

4. Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı Açıldı

Konya Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen 4. Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı törenle açıldı. Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kyoto Belediye Başkanı Daisaku Kadokawa, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile çok sayıda davetlinin katıldığı açılışta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yapılan programlarla Konya'nın ve Türkiye'nin dünyaya vereceği değerlerin en güzel şekilde tanıtıldığını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Belediyeler Birliği ve TÜYAP Fuarcılık tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı açıldı.

TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen açılışa Konya Valisi Osman Aydın, Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kyoto Belediye Başkanı Daisaku Kadokawa, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile yurtiçi ve yurtdışından gelen davetliler katıldı.

KONYA DIŞA AÇILIYOR

Açılışta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, fuarın, dünyanın 54 ülkesinden belediye başkanını bir araya getiren 11. Dünya Tarihi Kentler Konferansı ile aynı zamana gelmesinin önemine dikkat çekti. Konya’nın dışa açılma sürecinin hızlı devam ettiğini belirten Başkan Akyürek, yapılan programlarla Konya’nın ve Türkiye’nin dünyaya vereceği değerlerin en güzel şekilde tanıtıldığını söyledi. Konya’nın son yıllarda fuarlar şehri haline geldiğini vurgulayan Başkan Akyürek, fuarların hem ekonomiye katkısı olduğunu, hem de katılımcılar arasında yakınlaşmayı sağladığını söyledi.

KONYA’DA OLMANIN HEYECANINI YAŞIYORUM

Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kyoto Belediye Başkanı Daisaku Kadokawa, Konya’da bulunmanın heyecanını yaşadığını belirterek başladığı konuşmasında, güzel bir şehirde büyük bir organizasyona katılmaktan mutlu olduğunu söyledi. Japonya’ya döndüğünde heyecanını Japon halkı ile paylaşacağını kaydeden Kadokawa, Konya ile Kyoto arasındaki ilişkilerin gelişmesi için bundan sonra daha fazla çalışacağını ifade etti.

KONYA, DÜNYA KAMUOYUNU OLUŞTURUYOR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen ise, 2 gündür Konya’da büyük etkinliklere imza atıldığını hatırlatarak, Konya’da tarihi kentlerin bir araya gelerek dünya kamuoyunu oluşturduğunu söyledi. 54 ülkeden gelen konukların Konya’nın ruhunu ön planda tutarak dünyaya mesaj verdiğini vurgulayan Sözen, konferansın hoşgörü şehri Konya’da yapılmasının isabetli bir karar olduğunu kaydetti.

Konya Valisi Osman Aydın da, tarım ve sanayisi ile öne çıkan Konya’nın son yıllarda fuarlar ile de adını duyurduğunu belirterek, hem Tarihi Kentler Konferansı, hem de Belediye İhtiyaçları Fuarı nedeniyle Başkan Akyürek’e teşekkür etti.

SOSYAL PROJELERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Konuşmaların ardından Konya Belediyeler Birliği tarafından Türkiye genelinde düzenlenen Soysal İçerikli Proje yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ödülünü Başkan Tahir Akyürek AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Edibe Sözen’in elinden aldı.

Hep birlikte fuarın açılışını yapan protokol üyeleri, daha sonra fuardaki stantları gezerek halk oyunları gösterilerini izledi. 9 ülkeden 115 firma ile 30 belediyenin katıldığı ve 14 Haziran’a kadar açık kalacak 4. Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı her gün 11.00-19.00 saatleri arası ziyaret edilebilecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;