3. Belediye İhtiyaçları Fuarı Açıldı

3. Belediye İhtiyaçları Fuarı Açıldı

Konya Belediyeler Birliği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Belediye İhtiyaçları Fuarı'nın açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, fuardan tüm belediye başkanlarının istifade ettiğini belirterek, fuarda yatırımların ve projelerin paylaşılarak önemli bir buluşmaya imza atıldığını dile getirdi. Ayrıca fuar dahilinde düzenlenen Mevlâna'nın Günümüze Bıraktığı Miras konulu sempozyumda Mevlâna'nın günümüz hayatına etkisi konuşuldu.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Belediyeler Birliği ve TÜYAP Fuarcılık tarafından düzenlenen 3. Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı açılışı yapıldı. Ayrıca Mevlâna'nın Günümüze Bıraktığı Miras konulu sempozyum düzenlendi.

Konya TÜYAP'ta düzenlen açılış programında konuşan TÜYAP Konya Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, birçok sektörde ülkenin en önemli şehirleri arasında yer alan Konya'nın, modern şehircilik anlamında da birçok şehre örnek olduğunu söyledi.

Konya Ticaret Odası Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez, Konya'nın fuarcılıkta merkez olma iddiasını, yaptığı yatırımlarla sağlam temeller üzerine oturttuğunu kaydetti. Belediyecilik kavramının çok önemli olduğunu ve öneminin her geçen gün arttığını kaydeden Üzülmez, fuarın, belediyelerin birbirlerinin olumlu yönlerini paylaşması açısından büyük bir fırsat olduğunu ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Konya'nın çok güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptığını, fuar sayesinde ülkenin kalkınmasında büyük pay sahibi olan belediyelerin buluştuğunu belirterek, belediye başkanlarının hangi partiden olurlarsa olsunlar sorumluluk duygusuyla çalıştıklarını söyledi. Konya'nın belediyecilikte bir marka olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, belediyecilik denince akla Konya'nın geldiğini vurguladı. Düzenlenen fuardan tüm belediye başkanlarının istifade ettiğini anlatan Başkan Akyürek, yatırımların ve projelerin paylaşılarak önemli bir buluşmaya imza atıldığını dile getirdi.

Vali Osman Aydın ise, fuarın 200'ün üzerinde belediyesi bulunan Konya'da açılmasının çok anlamlı olduğunu belirterek, ''Fuar sayesinde belediyeler, birbirlerinden yararlanma fırsatı bulacak. Emeği geçenleri kutluyorum'' diye konuştu.

Daha sonra fuarın açılışını yapan Vali Aydın, Başkan Akyürek ve beraberindekiler, stantları tek tek gezerek, sergilenen malzemeler ve belediyelerin çalışmaları hakkında yetkililerden bilgi aldılar.

10 Haziran'a kadar KTO Tüyap'ta açık kalacak 3. Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı'na yurt içi ve yurtdışından 132 firma ile 300'e yakın belediye başkanı ve belediye temsilcisi katılıyor.

MEVLÂNA'NIN GÜNÜMÜZE BIRAKTIĞI MİRAS KONULU SEMPOZYUM

3. Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı ile birlikte KTO Tüyap Fuar Merkezi'nde Mevlâna'nın Günümüze Bıraktığı Miras konulu bir de sempozyum düzenlendi. Sempozyuma Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile birlikte çok sayıda belediye başkanı ve davetliler katıldı.

Sempozyuma konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Emine Yeniterzi, 'Mevlâna Öğretisinin Şehir Yaşamındaki Rolü', Prof. Dr. Abdullah Özbek, 'Mevlâna'nın Eğitim Anlayışı', Doç. Dr. Nuri Şimşekler, 'Mevlâna ve Yöneticiler', Dr. Faruk Altınok da, 'Mesnevi'den Günümüz İnsanına Çıkarılacak Dersler' konulu sunumlarını yaptılar.

Sempozyumun sonunda sempozyuma katılan konuşmacılara teşekkür belgelerini veren Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, fuar ve sempozyum nedeniyle Konya Belediyeler Birliği'ne teşekkür ederek, aynı etkinliklerin Kütahya'da da yapılmasını talep etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;