22 Mart Dünya Su Günü'nde Su Tasarrufuna Dikkat Çekiliyor

22 Mart Dünya Su Günü'nde Su Tasarrufuna Dikkat Çekiliyor

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle okullarda broşür ve cd dağıtımı ile vatandaşları tasarrufa yönlendirecek tanıtımlar yapıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, hayatımızın vazgeçilmezi olan suyun doğru tüketilmesi ile gelecek için önemli bir sorumluluğun yerine getirilmiş olacağını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle su tasarrufunun sağlanması için bir eylem planı hazırladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, dünyada giderek azalan su kaynaklarının herkesin geleceğini etkileyecek boyutlara ulaştığını belirterek, hayatımızın vazgeçilmezi olan suyun doğru tüketilmesi ile gelecek için önemli bir sorumluluğun yerine getirilmiş olacağını ifade etti. Konya'nın şu anda su konusunda bir sıkıntı yaşamadığını, ancak 2015 yılından sonrasının tehlike sinyalleri verdiğini kaydeden Başkan Akyürek, bu kapsamda yeni su kaynaklarına ihtiyaç olduğunu söyledi. Bu konuda Mavi Tünel'in önemine dikkat çeken Başkan Akyürek, yeni su kaynaklarına ulaşmanın yanında su kullanma kültürünün oluşturulmasını; tasarruf, dikkatli kullanma, suyun çevre şartlarında daha iyi kullanılması gibi kurallara uyulması gerektiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı karar gereği, Konya genelinde damlama sulama sistemine geçildiğini hatırlatan Başkan Akyürek, bu tasarruf tedbirlerinin artırılarak sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün tasarrufu özendirici faaliyetleri şu şekilde:

- 50 bin adet Su Tasarrufu konulu broşür ilköğretim okullarında dağıtıldı.

- İlköğretim okulu müdürlüklerine 18 dakikalık su belgeseli ile 12 dakikalık tasarruf konulu filmler VCD ortamında birer adet dağıtıldı. Bu filmlerin öğrencilere gösterimi başladı.

- Su tasarrufu ile ilgili tanıtım filmleri hazırlanarak yerel televizyonlarda gösterimine başlandı.

- 22 Mart günü (Bugün) televizyonlarda ana haber bültenleri sonrası Su Belgeseli yayınlanacak.

- Gazetelerde tasarrufu özendirici reklamlar yayınlandı.

- Bilboard ve CLP'lerde Su Tasarrufu konusu işlendi.

- 15 bin aboneye su bilincini oluşturmak ve su tasarrufu konularına dikkat çekmek için bilgilendirici sloganlar ile birlikte musluk contası dağıtılıyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;