2007'de  Konya''da Yeraltı Suları 1 ila 3 Metre Çekildi

2007'de Konya''da Yeraltı Suları 1 ila 3 Metre Çekildi

Başkan Akyürek: 'Atıksu Arıtma Tesislerinin Tamamlanmasıyla Yer Altı Suları Tasarruf Edilecek'

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KOSKİ Genel Müdürlüğü Daire Başkanları ile yaptığı toplantıda KOSKİ yatırımlarını değerlendirdi. 2007 yılında küresel ısınma ve iklim değişikliği sonucu Konya’da yeraltı suyunun 1 ila 3 metre çekildiğini hatırlatan Başkan Akyürek, Konya’nın içme suyunun %90’ının yer altı sularından temin edildiği için, gelecekteki içme suyu vizyonu ile ilgili; özellikle Mavi Tünel’den içme suyunun karşılanması konusunda Devlet Su İşleri nezdinde yürütülen çalışmaların belli aşamaya geldiğini belirtti. Konya Atıksu Arıtma Tesisleri’nden elde edilecek suyun yeniden kullanımı ve değerlendirilmesi konusunda da ön fizibilite çalışmalarının tamamlandığını vurgulayan Başkan Akyürek, böylece yer altı sularından elde edilen suyun bir bölümünün tasarruf edilmiş olacağını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun ve KOSKİ Daire Başkanlarıyla Arıtma Tesisleri’nde bir toplantı yaptı. Toplantıya ilişkin bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2003 yılında 35 trilyon Lira olan KOSKİ bütçesinin bugün 100 trilyon Lira’ya yakın bir değerle 2007 yılını kapattığını; Konya için çok önemli bazı yatırımların KOSKİ bünyesinde devam ettiğini söyledi. Altyapıda %100’e ulaşma noktasında ciddi mesafe alındığını belirten Başkan Akyürek, yatırımların 2008 yılında da devam edeceğini kaydetti.

Ülkemizi de yakından ilgilendiren Tuz Gölü’nün kurtarılması projesinin en önemli ayağını oluşturan Konya Atıksu Arıtma Tesisleri inşaatının tüm hızıyla devam ettiğini hatırlatan Başkan Akyürek, “Türkiye’nin en önemli Atıksu Arıtma Tesisi olarak gördüğümüz bu tesisin yapımı ve sonuçlandırılması ana hedefimiz. Kısa bir sürede bitirilmesi için çaba gösteriyoruz. 2008 yılı içerisinde inşallah faaliyete geçmiş olacak ve Türkiye’nin en önemli çevre sorunlarıyla irtibatlı bir proje hayata geçmiş olacak. Bu konuda arkadaşlarımızın bugüne kadar göstermiş olduğu gayret, yoğun mesai, emek nedeniyle bütün KOSKİ görevlisi arkadaşlarımıza, çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.”dedi.

2007 yılında küresel ısınma ve iklim değişikliği sonucu Konya’da yer altı suyunun 1 ila 3 metre çekildiğini hatırlatan Başkan Akyürek, Konya’nın içme suyunun %90’ının yer altı sularından temin edildiği için, gelecekteki içme suyu vizyonu ile ilgili özellikle Mavi Tünel’den içme suyunun karşılanması konusunda Devlet Su İşleri nezdinde yürütülen çalışmaların belli aşamaya geldiğini belirtti. Başkan Akyürek şöyle konuştu: “2007 yılı içerisinde yaptığımız incelemelerde ve değerlendirmelerde yer altı su kaynaklarındaki azalmanın devam ettiğini gözlemledik. Meram, Karatay ve Selçuklu ilçelerimiz sınırları içinde yaptığımız değerlendirmelerde kuyuların 2007 yılı içerisinde de 1 ila 3 metre arasında çekildiğini; çekilmenin devam ettiğini ve küresel ısınmanın neticelerinin yer altı suları açısından yaşamakta olduğumuzu görüyoruz. Konyamızda şu anda bir su sıkıntımız, su kesintimiz yok. Ama mutlaka suyun tasarruflu kullanılması; modern sulama sistemlerinin mutlaka hayata geçirilmesi, tarımda da ev ve sanayi kullanımında da büyük bir gereklilik. Bütün ülkemiz adına bunu ifade ediyorum.”

Konya Atıksu Arıtma Tesisleri’nden elde edilecek suyun yeniden kullanımı ve değerlendirilmesi konusunda da ön fizibilite çalışmalarının tamamlandığını vurgulayan Başkan Akyürek, böylece yer altı sularından elde edilen suyun bir bölümünün tasarruf edilmiş olacağını vurguladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, gelecekteki içme suyu vizyonu ile ilgili; özellikle Mavi Tünel’den içme suyunun karşılanması konusunda Devlet Su İşleri nezdinde yürütülen çalışmaların belli aşamaya geldiğini belirtti. Başkan Akyürek, “DSİ ile işbirliği içinde Atıksu Arıtma Tesisleri’nden elde edeceğimiz suyun ve Konya içme suyu ihtiyacının karşılanması konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. DSİ’nin de bu noktada tabi önemli bir sorumluluğu var. Konya 1 milyonluk bir kent. Konya’da yaşayan insanların toplam nüfusun %50’den fazlası Konya merkezde yaşıyor. Öncelik içme suyunda tabii ki. 2050’ye kadar, belki daha sonraki yılların vizyonunun şimdi oluşturulması konusunda adımları bu yıl sonuçlandırmamız gerekiyor. Tahsislerin tamamlanmasını sağlamamız gerekiyor. O noktada da Büyükşehir Belediyesi olarak gayretlerimiz devam ediyor. Atıksu Arıtma Tesisleri’nden elde edilecek suyun yeniden kullanımı, değerlendirilmesi konusunda da projelerimiz; ön fizibilite çalışmalarımız tamamlandı. Kentsel yeşil alanlarda ve belli düzenleme alanlarında suyun bir bölümünün kullanılmasını mutlaka sağlayacağız. Böylece yer altı sularından elde ettiğimiz suyun bir bölümünü tasarruf etmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Toplantı sonunda su kalite laboratuarının hizmete girdiğini hatırlatan Başkan Akyürek, bilgi teknolojilerini ve yeni gelişmeleri Türkiye’de ilk olarak KOSKİ tarafından kullanıldığını; Konya halkına sağlıklı ve yeterli su verme konusunda büyük hizmetlere imza atıldığını söyledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;