2. Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı Açıldı

2. Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı Açıldı

Konya Belediyeler Birliği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı'nın açılışı Tüyap Fuar Merkezi'nde yapıldı. Çevre konulu proje yarışmasının ödül töreni ve Belediyecilik Sempozyumu'nun da yer aldığı programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, fuarın ve sempozyumun, hizmetlerin kalitesinin artmasında ve yeni hizmetlerin ortaya çıkmasında önemli katkıları olacağını söyledi.

Konya Belediyeler Birliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Tüyap Fuarcılık tarafından organize edilen 2. Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı'nın açılışı yapıldı.

FUARIN AÇILIŞI YAPILDI

6 ülkeden 107 firma ile Türkiye genelinden 300'ye yakın belediyenin katıldığı fuarın Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen açılış programında konuşan Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek, fuarın, halka doğrudan hizmet veren belediyelerin buluşma noktası haline geldiğini ifade ederek, Türkiye'de 2000'li yıllarda başlayan yeni hizmet döneminin belediyelerin yeni kaynaklar oluşturarak yoğun bir tempoda çalışmalarını sağladığını vurguladı. Türkiye'nin Avrupa ülkeleri ile arasındaki mesafeyi belediyelerin çalışmaları ile hızla kapattığını kaydeden Başkan Akyürek, 'AB müzakere sürecinde AB üyesi ülkelerin standartlarına ulaşmada en büyük motor görevini belediyelerin üstlendiğini görüyoruz. İmkanlar artıyor, yetkiler ve sorumluluklar artıyor, bunlarla birlikte çalışma da, hizmet de, gayret de artıyor. Fuarın ve sempozyumun da, bu hizmetlerin kalitesinin artmasında, yeni hizmetlerin ortaya çıkmasında önemli katkıları olacağını düşünüyorum. Fuara katılan tüm iş adamlarımızı ve belediyelerimizi tebrik ediyorum' dedi.

Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu, son yıllarda mahalli idarelerin üstlendiği görevlerin arttığını belirterek, sektörde bütçelerin gelişmesiyle ihtiyaçların da arttığını ifade etti. Konya'da 2 yıldır yapılan Belediye İhtiyaçları Fuarı'nın belediye başkanları ve onların çalışmalarına büyük katkı sağlayacağına inandığını kaydeden Osmançelebioğlu, fuarın hayırlı olmasını diledi.

Konuşmalarının ardından 8-11 Haziran 200 tarihleri arasında açık kalacak 2. Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı'nın açılışı yapıldı. Daha sonra protokol üyeleri ve katılımcılar, fuara katılan firmalarla belediyelerin stantlarını gezerek çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

ÇEVRE KONULU PROJE YARIŞMASININ ÖDÜL TÖRENİ

Konya Belediyeler Birliği tarafından Türkiye'deki belediyelere yönelik düzenlenen çevre konulu proje yarışmasının ödülleri de Tüyap Fuar Merkezi Selçuklu Salonu'nda verildi.

Törende ilk olarak çevreye ve yeşile yaptıkları katkıdan dolayı Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile Konya Şeker Fabrikası adına Genel Müdür Yakup Ezer'e çevre ödülü Vali Atilla Osmançelebioğlu tarafından verildi. Proje yarışmasında dereceye giren Nevşehir, Düzce, Van illeri ile 12 ilçeye ödüllerinin verildiği törende, çevre sorununa karşı verdikleri mücadele nedeniyle Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve Mimarlar Odası Eski Genel Başkanı Oktay Ekinci'ye de, Vali Osmançelebioğlu ve Başkan Akyürek tarafından teşekkür plaketi verildi.

2. BELEDİYECİLİK SEMPOZYUMU

Ödül töreninin ardından 'Yerel Yönetimlerde Çevre ve Kültürün Önemi' konulu Belediyecilik Sempozyumu'na geçildi.

Oturum başkanlığını Ereğli Belediye Başkanı Ahmet Özdoğan'ın yaptığı birinci oturumda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, belediyeciliği üç ana başlıkta ele aldıklarını hatırlatarak; fiziki belediyecilikte yapılması gerekenlerin vakit kaybetmeden yaptıklarını, sosyal belediyecilikte doğumdan ölüme vatandaşın yanında yer aldıklarını, kültürel belediyecilikte de halkın ihtiyacı olan etkinlerin yerine getirildiğini söyledi. Sosyal belediyecilikte yapılan her çalışmanın bir altgeçit kadar önemli olduğunu belirterek, sosyal belediyeciliğe dikkat çeken Başkan Akyürek, belediye başkanlarının yaptıkları her yatırımda çevre ve kültür konusunda önem vermeleri gerektiğini vurguladı.

Birinci oturumun ikinci konuşmacısı Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Öztürk de, AB'ye giriş sürecinde Türkiye'nin önündeki en önemli problemin çevre kirliliği olduğunu belirterek, belediyelerin hava kirliliği konusunu öncelikli olarak ele almaları gerektiğini ifade etti. İnsan ve çevrenin bir bütün olduğunu hatırlatan Öztürk, hava, su ve toprağın doğru olarak yönetilmemesi halinde büyük felaketlerin ortaya çıktığını hatırlattı.

Oturum Başkanlığını Cihanbeyli Belediye Başkanı Nuri Ünalan'ın yaptığı sempozyumun ikinci oturumunda ise, Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve Mimarlar Odası Eski Genel Başkanı Oktay Ekinci konuştular.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;