1.Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı

1.Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Belediyeler Birliği ve Konya Belediyeler Biriliği'nin KTO TÜYAP Fuar Alanı'nda organize ettiği '1.Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı' büyük ilgi topladı. Yüzlerce Belediye ve firmanın iştirak ettiği fuarın açılışını gerçekleştiren İçişleri Bankalığı Müsteşarı Şahabettin Harput, Konya'nın hızla büyüyen bir şehir olduğuna dikkat çekerek Büyükşehir Belediyesi'nin yatırım ve hizmetleriyle yerel yönetimlere model teşkil ettiğini bildirdi.

1.Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı ve 1.Belediyecilik Sempozyumu KTO TÜYAP Fuar'ında gerçekleştiriliyor. Konya Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Belediyeler Birliği ve Konya Belediyeler Birliği tarafından organize edilen fuarın açılışı 15 Eylül 2005 günü saat 11.00'de olağanüstü bir katılımla gerçekleştirildi. Mehter Takımı'nın mini konseri ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törenin açış konuşmasını KTO TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü yaptı. Ersözlü, organize edilen Konya Belediye İhtiyaçları Fuarı'nın ilk yılında olmasına rağmen olağanüstü bir ilgiyle karşılaştığını, yaklaşık 300 belediyeyi Konya'da buluşturduğunu bildirdi.

Törene katılan TOBB Genel Başkan Yardımcısı ve KTO Başkanı Hüseyin Üzülmez, 'Şehirlerin ticari ve ekonomik gelişimlerini sağlamaları ancak güçlü bir altyapı ve yerel hizmetle mümkündür. Burada yapımını gerçekleştirdiğimiz fuar alanının yollarını, parklarını ve çevre düzenlemesini yaptıran Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e teşekkür ediyorum'dedi.

Konya'nın belediyecilik okulu olduğunu söyleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'Bir belediyecilik bayramını yapıyoruz. Konya 206 belediye ve başarılı hizmetleriyle belediyelere buluşma noktası olacak en iyi şehirdir. Fuarı Konya'da organize etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Şehrimize her alanda hizmet etme gayreti içindeyiz. Bugün burada düzenlediğimiz fuarla birlikte 2005 yılı içerisinde Konya'da 15 fuar organize edilmiştir. Konya fuarlar kenti haline gelmektedir. Fuar ve Sempozyuma Türkiye'nin her yerinden belediyeler katılmaktadır. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimize fiziki, sosyal ve kültürel olmak üzere bir çok alanda hizmet ediyoruz. Şehrimizde yapılan çalışmalarda ve gerçekleştirilen organizasyonlarda Konya kazançlı çıkacaktır. Hizmetlerimizi yürütürken hizmette kaliteyi ve direk insana hizmeti hedef seçiyoruz. Amacımız şehri hemşehrilerimiz ve ziyaretçilerimiz için daha kullanışlı hale getirmek ve onların bu şehirde mutlu kılmaktır. Yaptığımız bir çok hizmetin yanında eğitime de önemli katkılar sağlıyoruz. Bir yıl içerisinde 100'ü aşkın okulumuzda asfaltlama ve çevre düzenlemesi gerçekleştirdik. Bundaki amacımız geleceğimiz olan çocuklarımızın daha temiz ve rahat bir ortamda eğitim görmelerini sağlamaktır.'diye konuştu.

TÜYAP A.Ş. Başkanı Bülent Ünal, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e gerçekleştirdiği organizasyon ve hizmetleri dolayısıyla bir teşekkür plaketi verdi. Ünal, Konya'nın Türkiye'ye her yönüyle model teşkil edebilecek bir şehir olduğunu dile getirdi. Ünal, özellikle turizme yönelik yapılacak çalışmalarla Konya'nın önemli bir turizm kenti olabileceğini söyledi.

AK Parti Konya Milletvekilleri Özkan Öksüz ve Hasan Anğı ise, yaptıkları konuşmalarında şunları söyledi : 'Bugüne kadar belediye fuarları İstanbul ve Ankara gibi illerimizde gerçekleştiriliyordu. Büyükşehir Belediyemizin başarılı çalışması sonucunda artık bu fuarlar Konya'da organize edilmeye başlandı. Fuara yoğun katılımın sağlanması da çok önemli. Konya Anadolu'nun merkezinde önemli bir şehrimizidir. Fuara bölgede bulunan belediyelerimizin daha rahat katılabileceklerine inanıyorum. Bundan dolayı Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ederim.'

Konya'nın belediye hizmetleriyle geliştiğini hatırlatan Konya Valisi Ahmet Kayhan, 'Konya, tarihi geçmişi itibariyle bir çok medeniyetin izlerini taşıyan bir şehrimizdir. Bunların yanında sanayi ve tarımıyla gelişmiş bir ildir. Belediyecilik hizmetlerinin devamlılığı ve şehrin düzenli gelişimi şehri model haline getirmiştir' şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Şahabettin Harput, 'Mevlana'nın 'gel' çağrısıyla pek çok insan güzel bir şehirde toplandı. Belediyecilik hizmetlerinin yanında bu tür organizasyonlar gerçekleştirerek şehrin gelişimine katkı sağlayan Büyükşehir Belediyesi'ni tebrik ederim.

Hükümetimiz yerel yönetimler reformlarıyla Türkiye'de yerel yönetimlere çok önemli bir dönem yaşatıyor. Hükümetimiz yetkilerini belediyelere ve İl Genel Meclisi'ne devrederek önemli bir düzenlemeye gitmiştir. Bu yasal düzenlemeler beraberinde sorumlulukta getirmiştir. Devlet-millet bütünleşmesinde belediyelerimiz önemli bir noktadadır.

Bu fuar Konya'ya ekonomik, kültürel ve sosyal yönden önemli katkılar sağlayacaktır'dedi.

Başkan Tahir Akyürek, Harput'a Konya Belediyeler Birliği adına teşekkür ederek bir tablo hediye etti. Protokol konuşmalarının ardından İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Şahabettin Harput ve protokol üyeleri fuarın açılışını yaptı. Protokol üyeleri ve davetliler fuara katılan belediye stantları ile ticari firma reyonlarını tek tek gezerek başarı dileklerinde bulundu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;