1,5 Yılda 150 Trilyonluk Yatırım Hedefleniyor

1,5 Yılda 150 Trilyonluk Yatırım Hedefleniyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 1.5 yılık çalışma takvimi oluşturduklarını, şehre 150 trilyon liralık yatırım yapmayı hedeflediklerini bildirdi. Başkan Akyürek, tozdan şikayetçi olan vatandaşlara da çağrıda bulanarak ' Hizmetlerimizde gözü kara davranıyoruz. 1.5 yıl içinde Konya çok değişecek. Çünkü 10 yıl sonra yapılması gereken hizmetleri de bugünden yapıyoruz.'dedi.

1,5 Yılda 150 Trilyonluk Yatırım Hedefleniyor

Konya'nın Geleceğine Yön Verecek Yatırımlar Yapılıyor

Eski Taş Kullanarak Sağlanan Tasarruf Yatırım Olarak Dönüyor'

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 1.5 yılık çalışma takvimi oluşturduklarını, şehre 150 trilyon liralık yatırım yapmayı hedeflediklerini bildirdi. Başkan Akyürek, tozdan şikayetçi olan vatandaşlara da çağrıda bulanarak ' Hizmetlerimizde gözü kara davranıyoruz. 1.5 yıl içinde Konya çok değişecek. Çünkü 10 yıl sonra yapılması gereken hizmetleri de bugünden yapıyoruz.'dedi. Başkan Akyürek, eski taşları yıkayarak yeniden kullandıklarını, buradan elde ettikleri tasarrufu tekrar yatırıma yönlendirdiklerini bildirdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, basın mensuplarıyla yatırım alanlarını gezdi. Yaklaşık 4 saat süren gezi programda yatırımlar hakkında basın mensuplarına bilgi veren Başkan Akyürek, şehrin tüm bölgelerinde ihtiyaç duyulan hizmetleri başlattıklarını, halkın büyük ilgisiyle karşılaştıklarını belirterek 'Şehrimizin her yanında ekiplerimiz var. Dört belediye ile birlikte yürüttüğümüz çalışmayla her konuda hizmet üretiyoruz. Halkımızın önemli desteğini görüyoruz. Bazı vatandaşlarımız tozdan şikayet ediyorlar. Bütün çalışmaları birlikte başlatmak riskli. Biz risk alarak işlerimizi yapıyoruz. . Hizmetlerimizde gözü kara davranıyoruz. Bugünü geçiştirmek yerine; şehrin geleceğini önemli ölçüde etkileyecek yatırımları hayata sunuyoruz. 10 yıl sonra yapılması gereken çalışmaları bugüne aldık. Halkımız birkaç yıl içinde şehrimizin olumlu açıdan değiştiğini ve geliştiğini görecektir'dedi.

Yenişehir Altgeçidi, Demiryolu Caddesi, Beyşehir Çevre Yolu, Sille Altgeçidi, Nalçacı Caddesi, İstanbul Yolu, İtfaiye Binası, Veysel Karani Caddesi, Aliyaizzet Begoviç Caddesi, İstanbul Yolu, Toplu Konutlar, Huzur Bahçeleri, Selçuklu Parkı, Kadınkonuk Evi, Sadık Ahmet Caddesi, Ankara Yolu, Aksaray Yolu, Aslım Caddesi, Spor Tessileri ve Birlik Parkı'nı kapsayan gezide, 150 trilyonluk yatırım yapacakları müjdesini veren Başkan Tahir Akyürek, 'Yatırım amirlerimizle 1.5 yıllık yatırım takvimimizi oluşturduk. 150 trilyon liralık yatırım hedefliyoruz. Türkiye'de İstanbul'dan sonra en geniş alana hizmeti biz götürüyoruz. Bu bize önemli bir maliyet gerektiriyor.'diye konuştu.

Şehrin değişik bölgelerine yapılacak olan katlı kavşakların ve yeni caddelerin şehir ulaşımını rahatlatacağını belirten Başkan Akyürek, 'Yenişehir Altgeçidi ve Caddesi, kamulaştırma çalışmalarıyla birlikte 10 trilyon liraya mal olacak. Yenişehir Caddesi ve Altgeçidi Ağustos ayı sonunda hizmete girmiş olacak. Aydınlıkevler Mahallesi Altgeçidi proje ihalesine çıkıyoruz. Aydınlıkevler Mahallesi İstanbul yolu girişini değiştireceğimiz bu altgecit ile, İstanbul yolu üzerinde iki ayrı noktada sinyalizasyon sistemini kaldırmış, daha akışkan bir trafik sağlamış olacağız. Yine Bosna-Hersek Mahallemizin girişine planladığımız katlı kavşağın Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması için de görüşmelerimiz devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıl 6 katlı kavşağı hizmete sunmayı amaçlıyoruz. İstanbul Yolu ile Ankara Yolu'nu Bosna-Hersek Mahallesi ile Organize Sanayi Bölgesi arasında yapımına başlanan Aliya İzzetbegoviç Caddesi ile bağlayacağız. 8.5 km uzunluğunda 60 metre genişliğinde çift yönlü olarak yapılan caddenin hizmete sunulmasıyla; özellikle yük araçlarıyla ticari araçları şehir merkezine giriş yapmadan geçiş yapacaklar. Aksaray ve Adana çevre yollarını da BÜSAN arkasında yine 8.5 km uzunluğunda 40 metre genişliğinde yeni bir caddeyle birleştiriyoruz. Sanayicilerimizin ulaşım imkanlarını artıracak olan bu yol, bir iç çevre yolu vazifesi görerek Ankara Yolu üzerinde önemli bir rahatlama sağlayacaktır'diye konuştu. Başkan Akyürek, 2005 yılını Ulaşımda Hamle Yılı olarak ilan ettiklerini hatırlatarak şehir merkezinde yürütülen düzenleme çalışmaları, katlı kavşaklar ve yeni caddelerle hedeflerine ulaşacaklarını bildirdi. Akyürek, şehir merkezinde geçen çevre yollarının asfaltlama çalışmalarının kendileri tarafından yürütüleceğini, ilk kısmi asfaltlamayı Kampus civarında İstanbul Çevre Yolu'nda yaptıklarını hatırlattı.

Şehir merkezinde ve çevre yollarında yoğun bir kaldırım çalışması yürüttüklerini söyleyen Başkan Akyürek, kaldırımsız bir büyükşehirin köye benzeyeceğini söyleyerek 'şehrin düzenli yapısını, şehirde geçiş yapılan bölgelerde düzenlemelere giderek sağlıyoruz. Bütün çevre yollarında refüj ve kaldırım yapım çalışmalarımız devam ediyor. Bir belediye bir yılda 1.5 milyon taş kullanırken, biz bir yılda 8 milyon taş kullandık. Bu hizmetimizi yürütürken şehir merkezinde elde ettiğimiz eski taşları kendi tesislerimizde yıkayarak yeniden kullanıyoruz. Önemli ölçüde tasarruf sağladığımız bu uygulamamız, bize daha fazla alanda düzenleme çalışması yapma imkanı sağlıyor. Çevre yollarında düzenleme çalışmalarımızı yaparken Konya'da ilk defa bisiklet yolları yapımını da başlattık. Akyokuş'tan Kampus'a kadar olan bölgelere de araç yolunda tamamen ayrı olarak bisiklet yolu yapıyoruz. 2.5 metre genişliğinde yaptığımız ve kesintisiz devam eden bisiklet yollarını şehrimizin bütün bölgelerine yaygınlaştırma çalıcağız. Yeniden düzenleme çalışmalarımız kapsamında bütün yeni yollar ile düzenleme yapılan eski bölgelerde yol kenarlarına su tahliye kanalları yaparak yollarda su birikmelerini önlüyoruz. AB standartlarında gerçekleştirdiğimiz hizmetlerimizde engelli vatandaşlarımızı da unutmuyoruz. Özellikle kaldırım seviyelerini ve kaldırımlar arası geçişleri engelli vatandaşlarımızın da kullanabilecekleri şekilde düzenliyoruz'diye konuştu.

Başkan Akyürek, Konya'yı tek merkezli şehir olmaktan kurtarmak için bir dizi çalışma başlattıklarını, Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde ayrı ayrı şehir merkezleri oluşturulduğunu bildirdi. Başkan Tahir Akyürek, içinde Belediye Binası ile Kaymakamlık binasını da bulunduran 'Selçuklu Kent Merkezi Projesi'ni' Selçuklu Belediyesi ile ortaklaşa Otogar bölgesine yapacaklarını söyledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;