120 km.'lik Yeni Çevre Yolu Projesi

120 km.'lik Yeni Çevre Yolu Projesi

Konya ulaşımına tarihi neşter vuruluyor. Büyükşehir Belediyesi Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek tüm çevre yollarını yeniliyor. 120 km.lik yeni çevre yolu Karayolları Genel Müdürlüğü ile yürütülen ortak çalışmayla hayata geçirilecek. Şehrin gelişimini önemli ölçüde etkileyecek mega projenin hazırlık çalışmaları sürdürülüyor. Başkan Akyürek, yeni çevre yolu projesi hazırlıkları ile ilgili olarak 'Şehrin talihini ve tarihini değiştirecek yeni çevre yolu projesi mutlaka bitirilecek' dedi.

Türkiye'de bir ilk daha Konya'da gerçekleştiriliyor. Şu anda şehir içerisinde kalan ve gelecekte şehir merkezinde kalacağı hesaplanan çevre yolları şehir dışına taşınıyor. Büyükşehir Belediyesi yeni bir çevre yolunun yapımı için harekete geçti. Karayolları Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen çalışmayla Konya'ya yeni bir çevre yolu yapılması kararı alındı. İmar İşleri Daire Başkanlığı ve Karayolları Konya Bölge Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü proje 120 km.lik yeni bir çevre yolunu ön görüyor. Yeni çevre yolunun Konya'yı bir çember gibi sarması planlanıyor.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile görüşen Başkan Tahir Akyürek, Başbakanın Konya ile ilgili projelere ayrı önem verdiğini hatırlatarak, başbakanla yaptığı görüşmede Konya projelerinin gündeme geldiğini açıkladı.

Tarihi bir adım atarak şehrin gelişimini ve düzenini önemli ölçüde etkileyecek mega bir projeyi daha hayata geçirme hazırlıkları içinde olduklarını belirten Başkan Tahir Akyürek, 'Şehrin ulaşımı hususunda tarihi bir projenin daha hazırlığı içindeyiz. Yeni bir çevre yolu üzerinde Karayolları Genel Müdürlüğü ile birlikte çalışıyoruz. 120 km'lik bir daire şeklinde olacak yeni çevre yolu Konya'nın gelişimini önemli ölçüde etkileyecek. Proje üç ayak halinde gerçekleştirilecek. Birinci ayağında Ankara yolu ile Karaman yolu, ikinci ayağında Karaman yolu ile Beyşehir yolu, üçüncü ayağında da Beyşehir çevre yolu Ankara çevre yolu birbirine bağlanacak. Projenin ihalesi yapıldı. Arazi tespit çalışmaları konusunda İmar İşleri Dairemiz Karayolları Bölge Müdürlüğü birlikte çalışıyor. Projenin gerçekleşmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Böylelikle şehir merkezinde yaşanan yığılma ve çevre yolları dolayısıyla şehir içinde yaşanan trafik yoğunluğu dışarıya taşınmış olacak.'şeklinde konuştu.

Tüm sanayi bölgeleri Büyükşehir Belediyesi tarafından açılacak yeni caddelerle yeni çevre yollarına bağlanacak. Hızlı tren projesi ile Ankara'nın banliyösü olmaya hazırlanan Konya, ulaşımıyla da örnek olmaya devam edecek. Proje ile birlikte yeni arterler ve köprülü kavşaklar yapılarak gelecekte yaşanması muhtemel sorunlara bugünden çözüm üretilmiş olacak.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;