10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramı

Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa ÖZKAFA, her yıl 10 Ocak?ta kutlanan Çalışan Gazeteciler Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Başkan ÖZKAFA kutlama mesajında basın çalışanlarının zorluklara göğüs gererek kamuoyunun bilgilenmesi, dünya ve memleket meselelerinden haberdar olması için gece gündüz, kar kış demeden fedakarca çalıştıklarını dile getirirken özellikle son günlerde sık sık karşılaşılan halkın haber alma özgürlüğüne karşı basın mensuplarına uygulanan kısıtlama ve saldırıları şiddetle kınadı.

ÖZKAFA kutlama mesajında şu görüşlere yer verdi:

'Tüm basın mensuplarının ve çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramını kutlarken; kar-kış, gece-gündüz demeden halkın haber alma özgürlüğünü gerçekleştirmek ve toplumun birçok konuda aydınlatılmasını sağlamak amacıyla göstermiş oldukları üstün performanslarından dolayı her birini tebrik ediyorum.

Basın toplumun gözünü, kulağını tabir caizse duyu organlarını temsil eder. Tüm dünya ve yurt sathındaki gelişmelerden bugün anında haberdar olabiliyor, ve bizim dışımızda yaşayan insanları sanki yanı başımızda gibi takip edebiliyorsak bu basın sayesinde gerçekleşmektedir. Dünyada ve özellikle Türkiye'de basın mensupları maalesef yer yer talihsiz saldırılarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu saldırılar yalnız basın mensuplarına değil aynı zamanda toplumun haber alma hakkına da yapılmış saldırılardır. Eğer bugün müreffeh toplumlar ve gelişmiş, çağdaş ülkeler arasında yerimizi almak istiyorsak basına yapılan bu menfur saldırıların önünü kesmek ve sansürü ortadan kaldırmak zorundayız.'

Basın Kuruluşları için;