10 Bin Mesnevi

10 Bin Mesnevi

Konya Büyükşehir Belediyesi, Mesnevi ile ilgili ikinci adımı da attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kültür Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler sonucunda Veled İzbudak?ın mesnevi tercümesinin basım haklarını aldıklarını açıkladı. Veled İzbudak?ın mesnevi tercümesinin Büyükşehir Belediyesince yapılacak ilk baskısı bu yıl Şeb-i Arus törenlerinden önce gerçekleştirilecek.

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., Yrd.Doç.Dr.Yakup Şafak başkanlığında oluşturduğu Mesnevi Tercümesi Kurulu'nun ardından Mesnevi ile ilgili ikinci adımı da attı. Başkan Tahir Akyürek, Kültür Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda yayım hakkı Kültür Bakanlığı'nda olan Veled İzbudak'a ait Mesnevi Tercümesi'nin yayım haklarının alındığını açıkladı.

Veled İzbudak'a ait mesnevi tercümesinin 10 bin baskı hakkının aldığını belirten Başkan Akyürek, Konya'nın kültürel, sanatsal ve yayımcılık alanlarında örnek şehir olacağını ifade ederek 'Göreve geldiğimiz günden bu yana şehirde kültürel ve sanatsal hizmetlerin en iyi nasıl verileceği üzerinde hazırladığımız plan ve programları inceledik. Mevlana Kültür Merkezi'nin devrini aldıktan ve buradaki ikmal çalışmalarını başlattıktan sonra bizim için büyük önem arz eden Mesnevi'nin yeninden tercümesi ve şu anda hali hazırda olan tercümelerden birinin basımının yapılarak kamuoyuna sunulması hususunu ele aldık. Yrd.Doç.Dr. Yakup Şafak Başkanlığı'nda oluşturduğumuz kurul çalışmalarını sürdürüyor. Bu yıl hemen Şeb-i Arus törenlerine yetiştirilmesi için hali hazırda bulunan bir mesnevi tercümesinin basımına da karar verdik. İşin uzmanları ve kültür-sanat çevreleri ile yaptığımız toplantılardan sonra Veled İzbudak'a ait nüshanın basımını kararlaştırdık. Yıllar önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından basımı gerçekleştirilen, ancak büyük ilgi üzerine şu anda piyasada bulunamayan Veled İzbudak'ın Mesnevi Tercümesinin 10 bin baskı hakkı Kültür Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucunda tarafımıza verilmiştir. Eser çok kaliteli bir baskı ile Şeb-i Arus törenlerinde kamuoyuna sunulacaktır. 'dedi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;