engelli sayfamiza geçmek için tiklayiniz
     
  • Kültür ve Tarih Şehri
  • Bilim ve Kongre Şehri
  • Eğitim ve Spor Şehri
  • Kalkınmada Öncü Şehir
  • Huzur Şehri
  • Çevre Dostu Şehir
  • Tarım ve Sanayi Şehri
  • Ulaşımda Model Şehir
İsim:
E-Posta:

Konya İle Bangladeş’in Sylhet Şehri Arasında Kardeş Şehir Protokolü İmzalandı  
            Konya ile Hazreti Mevlana’nın talebelerinden Şah Celal’in şehri Sylhet arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Başbakanlık Merkez Bina’da Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina’nın Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından iki ülke arasında imzalanan protokollerden biri de Konya ile Sylhet’in kardeş şehir anlaşması oldu. Protokole Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile Sylhet Belediye Başkanı Baharuddin Ahmed Karman imza attı.
13.04.2012 12:22 
        Konya Büyükşehir Belediyesi ile Bangladeş’in Sylhet şehri arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina’nın Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından düzenlenen basın açıklaması öncesi iki ülke arasında çeşitli protokoller imzalandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bangladeş Dışişleri Bakanı Dipu Moni, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ömer Dinçer, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Bangladeş Sanayi Bakanı Dilip Barua, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı arasında çeşitli anlaşmalara imza atılırken; Konya ile Sylhet arasındaki kardeş şehir protokolünü Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile Sylhet Belediye Başkanı Baharuddin Ahmed Karman imzaladı.

İmzaların ardından konuşan Başbakan Recep Tayip Erdoğan, yüzyıllar öncesine uzanan tarihi ve kültürel bağlara sahip Bangladeş’in Başbakanı’nı Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını söyledi. Bangladeş’in coğrafi olarak uzak ama daima gönüllerde yer alan dost ve kardeş bir ülke olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 1 milyar dolara kadar yükselttiklerini, hedeflerinin 2015 yılında 5 milyar dolar olduğunu vurguladı. Başbakan Erdoğan, gerçekleştirilen 7 anlaşmanın da bu sürece hız vereceğini dile getirdi.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ise, iki ülke arasındaki kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin karşılıklı olduğunu belirterek, bu kapsamda Konya ile Hazreti Mevlana’nın talebelerinden Şah Celal’in memleketi Sylhet arasında kardeş şehir ilişkileri tesis edildiğini söyledi.

İKİ MANEVİ ŞEHİR ARASINDA BAĞ KURULDU

Konya ile Sylhet arasında imzalanan kardeş şehir protokolünü değerlendiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, azizler şehri olarak anılan Sylhet’te Bangladeş’in manevi simalarından Şah Celal’in türbesinin de bulunduğunu hatırlattı. Yapılan protokol ile Hazreti Mevlana ile Şah Celal arasında manevi bir irtibat da oluştuğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Bangladeş’in en önemli şahsiyetlerinden Şah Celal’in bulunduğu şehir ile yeryüzünün en önemli manevi şahsiyetlerinden olan Mevlana’nın şehri Konya buluşmuş oldu” dedi.

Sylhet’in Bangladeş’in sosyo-kültürel seviyesi son derece yüksek bir şehri olduğunu dile getiren Başkan Akyürek, yapılan anlaşma ile sadece dostluk ilişkilerinin değil; sanayi ve tarım sektöründe de işbirliklerinin önünün açılacağını söyledi.

Diğer Haberler
1 Başkan Altay’a “Stratejik Vizyon Sahibi Siyasetçi” Ödülü
2 Başkan Altay’dan Vali Toprak’a Hayırlı Olsun Ziyareti
3 Başkan Altay Dünya Belediyeler Birliği Eş Başkanlığına Seçildi
4 Dinamik Kavşaklar Trafiği Rahatlattı, Yakıt Tasarrufu Sağladı
5 Büyükşehir’den Üretime ve İstihdama Örnek Proje
6 Hemşehrilerimizle İç İçe Olmak Bize Güç Veriyor
7 Büyükşehir’den Seydişehir’e 5 Yılda 153 Milyonluk Yatırım
8 Başkan Altay Ahırlı ve Yalıhüyük’te Vatandaşlarla Buluştu
9 Büyükşehir’e Uluslararası İdeal Kent Ödülü
10 Vali Canbolat’tan Başkan Altay’a Veda Ziyareti
11Başkan Altay: Konyamızı Beraber Geleceğe Taşıyalım
1229 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun
13Bakan Murat Kurum: “Bakanlık Olarak Konya’ya 11,5 Milyarlık Yatırım Yaptık”
14Dijital Şehircilik Zirvesi’nde Konya Anlatıldı
15Benin Büyükelçisi Gomina Başkan Altay’ı Ziyaret Etti
16Şair Veysel Öksüz Vefatının 25. Yılında Anıldı
17Hep Birlikte Çok Daha Güzel İşler Yapacağız
18Başkan Altay Çeltik ve Yunak’ta Vatandaşlarla Buluştu
19Büyükşehir Abdülhamid’i Anlatıyor
20İlçelerimizin Cazibesi Gün Geçtikçe Artıyor
www.konya.bel.tr geçen hafta günlük ortalama 129.121 kez ziyaret edilmiştir.
Mobil Konya Uygulamamız geçen hafta günlük ortalama 265.112 kez ziyaret edilmiştir.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı © Tüm Hakları Saklıdır