KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Elkart Hakkında Genel Bilgiler

 

 

1.       Kişiselleştirilmiş Elkarta ait işlemler, kişinin kendisi veya birinci derece yakını tarafından takip edilir. Diğer şahıslara işlem yapılmaz.

2.       Kişiselleştirilmiş Elkart işlemleri için istenilen belgelere Elkart Almak İçin Gerekenler bölümünden ulaşabilirsiniz.

3.       İşlemlerde; T.C. Kimlik numarası, tarih,  mühür ve imza bulunmayan belgeler ile silinti ve kazıntı olan evraklar kabul edilmez.

4.       Gerçeğe aykırı belge veren ya da beyanda bulunan kişiler hakkında yasal işlem yapılır.

5.       Tam Elkart harici, fotoğraflı olarak kişiye özel tanzim edilen Elkart başkası tarafından kullanılamaz. Tespiti halinde, Belediye Meclisi tarafından belirlenen cezai müeyyideler uygulanır.

6.       Kişiselleştirilmiş Elkartın maddi menfaat karşılığı başkasına devredildiği veya kullandırıldığının tespiti halinde, uygulayıcılar tarafından Elkarta el konulur ve yenisi düzenlenmez.

7.       Okul değişikliği yaptığı halde kaydını güncelletmeyen öğrencilerin Elkartı tam karta çevrilir.

8.       Yeni kişisel Elkart talep edilmesi durumunda, eski kişisel kart iade edilmelidir.

9.       Kaybolan Elkart için kayıp müracaatı yapılarak kullanıma kapattırılması gerekir. Aksi halde kart bakiyesinin azalmasından veya başkası tarafından kullanıldığının tespiti halinde cezai müeyyide uygulanmasından kart sahibi sorumludur.

10.    Arıza ve kayıp nedeniyle para iadesini, işlem gününden 10 gün sonrasında (işlem tarihi itibariyle 3 ay içerisinde) Elkart bürosu veznesinde nakit olarak alabilirsiniz.

11.    Tam Elkarta ait arıza ve kayıp işlemlerinde, dolumu sırasında bayi tarafından verilen ‘Dolum Fişi’ istenmektedir.

12.    Sağlam Elkarttan para iadesi yapılmaz.

13.    İndirimli Elkart kullanım hakkı bitenin kartı tam karta çevrilir.

14.    Buluntu nedeniyle idaremize intikal eden ya da online başvuru yapılmasına rağmen, 3 ay içerisinde teslim alınmayan Elkart mevzuat hükümlerine göre tasfiye edilir.

15.    Online Elkart başvurunuzda, girmiş olduğunuz bilgilere göre Elkartınız hazırlanacaktır. Bilgilerinizde yanlışlık tespit edilmesi ya da gerekli evrakların teslim edilmemesi durumunda Elkart tarafınıza teslim edilmeyecektir. Bu kapsamda tahsil edilen ücretler iade edilmez. Belediye bütçesine irat kaydedilir.

16.   YÖKSİS sistemine kayıtlı olan üniversite öğrencileri indirimli Elkart başvurusu yapabilir, bu kartlarla belediyemize ait otobüs ve tramvaylardan, indirimli olarak yararlanabilir. Ayrıntılı bilgi için  Elkart Almak İçin Gerekenler bölümünü inceleyiniz.  

17.   Üniversitelerden alınan verilerle, toplu olarak indirimli Elkart hazırlanabilmektedir. Ayrıntılı bilgi için öğrenci işleri biriminizle görüşünüz.

18.   İndirimli Elkart ile şehir içi seyahat 1,55-TL, tam Elkart ile 2,50-TL’dir,

19.   İndirimli Elkarta 90,00-TL, tam abonman Elkarta 160,00-TL karşılığında abonman özelliği yükleterek, Konya merkezde bulunan otobüs ve tramvaylarda 30 gün boyunca sınırsız sayıda seyahat edebilirsiniz.

20.    Elkart ile aktarma hatlarında yapılacak ikinci ve ilave seyahat ücretsizdir. Diğer hatlarda belirlenen dakikalar içerisinde yapılacak ikinci seyahat %40 indirimlidir.

21.     Elkart dolumunu ve tam Elkart teminini belediyemize ait dolum gişesi ve bayilerinden yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi Elkart Dolum Yerleri  bölümünü inceleyiniz.

22.     Konya Büyükşehir Belediyesine ait toplu ulaşım (otobüs, tramvay) araçlarında, seyahat ücretinizi temassız özelliği olan banka kartları ile de yapabilirsiniz, ayrıntılı bilgi için Ulaşımda Temassız Özellikli Banka Kartları bölümünü inceleyiniz.

23.     atus.konya.bel.tr den, şehir içi toplu ulaşım araçlarının hareket saatlerine ulaşabilirsiniz.