KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Bitkisel Atık Yağların Sağlık Üzerindeki Etkileri

Kızartma işlemi sırasında, gıdada meydana gelen değişimlerle birlikte kızartma yağında da, fiziksel ve kimyasal değişimlere neden olan bir dizi reaksiyon oluşmaktadır. Kızartma sırasında yağda oluşan fiziksel değişimler sonucu viskozite artar, renk koyulaşır, köpürme olur, dumanlama noktası azalır. Bazı fiziksel değişimlerin göz ile görülebilmesine rağmen, sağlık açısından yağlar kızartma esnasında polar madde tayin cihazları ile kontrol edilmelidir.

Kızartma yağları 2-3 seferden fazla kullanıldığında zehirleyici forma dönüşmekte bu durum kalp-damar hastalıkları, kanser vb. hastalıklara davetiye çıkartmaktadır. Bir defa kullanılan yağ, aradan bir süre geçtikten sonra tekrar kullanılmamalıdır. Çünkü bekleme esnasında polimerizasyon devam etmektedir.

Kızartma yağlarında toplam polar madde oranı %25’i geçtiği andan itibaren kanserojen etki başlamaktadır. Bu nedenle insan sağlığı için kızartma işleminde bitkisel yağ kullanımının kontrolünün son derece önemli olduğu kızartmalık yağlar, gıdadan çekildiği andan itibaren ekotoksik özellikleri nedeniyle çevre açısından da zararlı bir atık olmaktadır.