Zeki Soyak : Tarihimizi Öğrenmek Zorundayız

Ramazan çadırında ikram edilen iftar yemeğinin ardından yüz kişilik görevli personel çadırı gece programına hazırladı. Büyükşehir Belediyesi Türk Tasavvuf Musiki korosu'nun mini konseri ile başlana 8.Gün etkinlikleri İlkadım dergisinin tanıtımını içeren sinevizyon gösterisi ile devam etti. Programa katılan Başkan Mustafa Özkafa, geceye katılan herkese teşekkür ederek, düzenledikleri Ramazan Etkinlikleri'nde Eğitimci-Yazar Zeki Soyak'ı konuk etmenin kendilerini memnun ettiğini dile getirdi.

'Gençliğimiz ve Eğitim' konusunda sohbet yapan Eğitimci 'Yazar Zeki Soyak , 'Dinimizi en iyi doğru bir şekilde öğrenmek zorundayız, öğrenmek ve öğretmek mecburiyetindeyiz. Çocuklarımızı Allah (c.c.) ve Hz. Peygamber (s.a.v) sevgisi ile yetiştirmek zorundayız. En büyük yanılgımız yaşadığımız hayatı İslam sanmaktır. Hayır bugün yaşadığımız hayat İslam değildir. Ancak doğru İslam'ı doğru kaynaklardan öğrenerek İslami bir hayat yaşayabiliriz.'dedi.

'Toplumların en büyük problemleri liyakat sahibi olmayan insanların liderlik yapmasıdır. Dinimizde tek lider, tek önder, tek rehber Hz. Peygamber (S.A.V)'dır. Ancak onun yolunda gidenler ve onu izleyenler bugünkü toplumlara rehberlik yapabilirler' diyen Soyak, 'İslam insana zarafet verir. İslam insana değer verir. İslam'dan uzaklaşan kabalaşır, zorbalaşır. İslam'ı yaşayanların, İslam üzere olanların kaba ve zorba olmaları mümkün değildir. Dünyevileşmek bizi İslam'dan uzaklaştırır. Kendini yaratana saygısı olmayana, milletine, devletine, kültürüne ve medeniyetine saygısı olmayanlara saygı duyulmaz. Saygı duyulmayan bir kişi yönetici olamaz, toplumlara idareci olamaz, olmamalı' şeklinde konuştu.

Dünya siyasetine ve tarihi bilgiye sahip olmanın önemine dikkat çeken Soyak, 'Tarihini öğrenmeyen bir toplum başka toplumların taklitçisi olmak zorundadır. Üzülerek söylüyorum bugün genciliğimizin büyük bir kısmını tarihi bilmediği gibi, tarih öğretmekle mükellef olan bazı tarihçilerimizde tarihimizi doğru şekilde bilmiyorlar. Bunun tek nedeni doğru kaynaktan beslenmediğimizdendir. Hem kendi tarihimizi, hem de dünya tarihini iyi bilmek zorundayız. Bugün ABD Irak'ı mazlum halkları Saddam belasından korumak vaatleriyle işgal etti. Eğer siz ABD'nin tarihini doğru şekilde bilirseniz, ABD'nin Irak halkını kurtarmak maksadıyla oraya gelmediğini hemen çözersiniz. Çünkü zulüm ve öldürmek üzerine kurulan bir süper gücün dünyaya adalet dağıtması mümkün değildir. Türkiye'deki idareciler kimi dost, kimi düşman edineceğini bilmezse sonuçta zorbalarla dost oluruz.'diye konuştu.


Ana Sayfa