Türkiye’de Konya İmajı Araştırması Tamamlandı

Konya Büyükşehir Belediyesi “Türkiye’de Konya İmajı” konulu araştırmayla, Türkiye’de imajına farklı yorumlar yapılan şehirlerden biri olan Konya’nın medyaya yansıtılan imajı, Türk halkının zihnindeki Konya algısının ne kadar örtüştüğü sorgulandı. 15 Kasım 2004 - 21 Aralık 2004 tarihleri arasında 23 ilde gerçekleştirilen araştırma 2820 denek üzerinde gerçekleştirilirken, bir anketin 25 dakika gibi bir sürede yapıldığı bildirildi. Araştırmanın örneklem türü olarak “Basit tesadüfi örneklem yöntemi, il nüfusları, yaş, cinsiyet, eğitim vb. demografik özellikler” kota olarak uygulanırken, araştırma Prof. Dr. Edibe Özen editörlüğünde gerçekleştirildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, tamamlanan araştırmanın ardından elde edilen sonuç ve bulguları düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Türkiye’de ilk defa bir şehrin imajı ve genel durumu ile ilgili kapsamlı bir araştırmanın yapıldığını söyleyen Başkan Akyürek, şehrin tanıtımı ile ilgili çalışmaları elde ettikleri bilimsel bulgular ışığında yürüteceklerini ifade etti.

“Konya’da başlattığımız kent kültürü ve kentlilik bilinci projesine çok önem veriyoruz. Konya’nın imaj sorunu yoktur, tanıtım problemi vardır. Türkiye’de ilk defa bir şehrin genel durumu ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapılmış oldu. Şehrimize ve şehrimizin tanıtımı ile ilgili hizmetlerimizi artık bilimsel bulgular ışığında yürüteceğiz. Konya’nın İmajı ile ilgili araştırmamızın yanı sıra her yıl gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz ve ilkini bu yıl yaptığımız “Hizmet Ölçüm Araştırmaları” ile de ihtiyaç duyulan hizmetleri zamanında yapma imkanına kavuşacağız. Halkın taleplerine göre hizmet üretme gayreti içindeyiz” dedi.

ARAŞTIRMADAN İLGİ ÇEKİCİ BÖLÜMLER

• Bulunduğunuz şehrin dışında başka nereli olmak istersiniz sorusunda Konya, diğer Büyükşehirlerin hemen arkasından gelmiş ve % 3.4 ile 6. sırada yer almıştır.

• Kendi yaşadığınız il ve doğduğunuz il dışında aklınıza gelen ilk beş ili söyler misiniz' Sorusuna verilen cevaplarda Konya 6. sırada yer almaktadır.

• Konya denince aklınıza kimler geliyor sorusuna Mevlana Celaleddin-i Rumi ilk sırada belirtilmiştir.

• En çok sevdiğiniz şehir hangisidir' Sorusuna verilen cevaplarda Konya 6. sırada yer almaktadır.

• Konya’yı ön plana çıkara özelliklerden birisi de Konyalılar olmuş, denekler Konya’yı insanları iyi olduğu için özel bir konuma yerleştirmişlerdir.

• Kız çocuklarının güvenle okutulmak istendiği iller sıralamasında Konya, Ankara ve İstanbul’un ardından üçüncü sırayı alan şehir olmuştur

• Ankara’nın dışında iç Anadolu şehirlerinden birinde yaşamak zorunda olsaydınız ilk tercihiniz hangisi olurdu' Sorusuna %26 ile ilk sırada Konya cevabı verilmiştir.

• Konya’ya dışardan gelen insanların büyük bölümü Mevlana hazretlerinin türbesini ziyaret için, bir bölümü iş amaçlı bir bölümü ise arkadaş ziyareti için geldiklerini söylemişlerdir.

• Konya’ya gelenlerin %60’ı bir – iki günden fazla Konya’da kalmamaktadır.

• Konya’yı hiç beğenmeyenlerin oranı hiç yok denecek kadar az iken Konya’yı güzel görenlerin oranı %68’dir.

• Çocuğunuzu Konyalı biriyle evlendirmek ister miydiniz' Sorusu sorulduğunda deneklerin %24’ü evet demektedir.

• Konyalı tüccarlar da deneklerin güvenini yüksek ölçüde kazanmış. Konyalılarla ticaret yapabilme eğilimi %79.5

• Konya Türkiye’ye iki ünlü sunmuş. Türkiye’de yaşayan insanların bildiği ünlü Konyalılar kimdir sorusunun cevabında Mevlana %30 ile birinci, Nadide Sultan %10 ile ikinci olmuştur.


Ana Sayfa