TBMM Başkanı Arınç Konya'da

- TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANI ARINÇ:

- "KİMİN NE KADAR EKSİĞİ VAR BUNUN ORTAYA ÇIKARILMASI LAZIM

KONYA (İHA) - Konya'da 11 katlı binanın enkaz alanında incelemelerde bulunan TBMM Başkanı Bület Arınç, olayda kimin ne kadar eksiği varsa bunun ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

Zümrüt Apartmanı'nın enkazında incelemelerde bulunan Arınç, Vali Ahmet Kayhan'dan bilgi aldı. Arınç, Büyükşehir Belediyesi'nde yaptığı açıklamada, yaşanan acıyı bütün dünyanın paylaştığını belirterek, "Olayın sebebi araştırtılıyor. Hem savcılığın bilirkişi heyetleri, hem de kamu kurum elemanları aracılığı ile binanın çökme nedeni ortaya çıkartılacak. Kesin sonucu, araştırmalar sonrasında öğreneceğiz" dedi.

Kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları ile ilgili ekiplerin üzerlerine düşen görevi yerine getirdiğini belirten Arınç, "Bana göre tüm ekipler üzerine düşeni fazlası ile yapmış ve yapıyorlardır. Çökmenin ardından başlayan hassas çalışmayı takip ediyoruz. Şuna dikkat edilmesi lazım, deprem kuşağında olan Türkiye'de İstanbul'un başka bölgeleri de böyle bir tehlike ile karşı karşıya kaldığı zaman kim ne yapacak. Karmaşa yaşanmadan bir saat dakikliği içerisinde, adeta işlerin birbirini tamamlarcasına kim neyi yapacaktır, bu programlamaya ihtiyacımız var. Koordinasyonu güçlendirmeye ihtiyacımız var. Bu olay ile bu tür sorunların tekrar sorgulanmasını, bütün Türkiye için yararlı görüyorum" dedi.

Sorumlularla ilgili gerekli işlemlerin yapılacağını vurgulayan Arınç, "Şimdi vincin kaldırdırdığı betona baktım dökülüyor. Demek ki burada bir şey var. Bu betonun bu hale gelmesinde kimin ne kadar kusuru varsa sorumluları layık olduğu cezaya çarptırılması lazım. Biz bu konuda ne gerekiyorsa yapacağız. Bugün sabah enkazda bir kişi canlı çıktı. Bu sevindirici. 70'e yakın vatandaşımız hayatını kaybetti, hepsine başsağlığı diliyorum" dedi.

Arınç, daha sonra Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa'yı makamında ziyaret ederek bilgi aldı.


Ana Sayfa