Tarihi Kentlerin Temsilcileri Konya'ya Hayran Kaldı

Dünya Tarihi Kentler Birliği'nin Konya'da yapılan Genel Kurul toplantılarına katılan Genel Sekreter Hisakazu Takagi ve beraberindeki heyet, Konya'nın tarihi mekanlarına hayran kaldı.

24 Haziran 2007 tarihinde başlayan ve 27 Haziran 2007 tarihinde sona erecek toplantılardan arta kalan zamanda çeşitli incelemelerde bulunuyor. Mevlâna Müzesi'ni ziyaret eden heyet, dünyanın bilinen ilk yerleşim yeri olan Çatalhöyük'ü gezerek Kazı Başkanı Prof. Dr. İan Hodder'dan kazılarla ilgili bilgi aldılar.

Dünya Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri Hisakazu Takagi ile Genel Kurul üyesi Avustralya'nın Ballarat, Japonya'nın Nara, Avusturya'nın Viyana, Ukrayna'nın Kiev, Güney Kore'nin Gyeongju ve Çin'in Xi'an şehirlerinden gelen belediye başkanları ve temsilciler, Konya'nın tarihi geçmişine hayran kaldıklarını ifade ettiler. Genel Sekreter Hisakazu Takagi, medeniyetler beşiği ve Mevlâna'nın ana yurdu Konya'da olmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, 2008 yılındaki 11'inci konferansın ilk kez Doğu ile Batı'nın kesiştiği noktada yapılacak olmasının çok önemli olduğunu ifade etti. Konya'da güzel günler geçirdiklerini kaydeden Takagi, gelecek yılki konferansın Konya'da amacına ulaşacağına inandığını vurguladı.

Konya'daki toplantılarını sürdüren heyet, Sille ve Gilistra'yı gezerek şehir merkezinde incelemelerde bulunacak.


Ana Sayfa