Prof.Dr. Yasin Aktay : Konya İmajını Korumalıdır

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü (SAMM) “Şehir Konferansları” kapsamında Alaaddin Keykubat Salonun’da “Küreselleşme ve Konya ” konulu bir konferans organize etti. Prof.Dr. Yasin Aktay’ın sunduğu konferansa Ak Parti Konya Milletvekilleri Hasan Anğı ve Mustafa Ünaldı, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Sivil toplum Kuruluş Temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Başkan Tahir Akyürek, “Konya Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’de ilk defa Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü adıyla bir Müdürlük ve bir birim oluşturduk. Amacımız Konya’mızda sosyal araştırmalar alanında ve sosyal belediyecilik alanında yeni projeleri etkili bir biçimde hayata geçirmektir. Çünkü fiziki belediyecilik zaten bizim görevimizdir. Mecburen altyapı ve yol hizmetleri yapacağız. 2005 yılında Konya’mızın çehresi değişecek. Önümüzdeki günlerde ağaçlandırma kampanyamız başlayacak. Bunların yanında mutlaka sosyal ve kültürel belediyecilik alanında da ilklerin yapılması gerekiyordu. Bu amaçla bu birimi kurduk. ‘Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci’ ile ilgili projemizi hemen hayat geçirdik ve 42 bin öğrencimize çeşitli etkinliklere ulaşma imkanı bulduk” dedi. Küreselleşmenin karşısında olmadıklarını söyleyen Başkan Tahir Akyürek, “Bugün burada ele aldığımız konu bizi yakından ilgilendiriyor. Amacımız Küreselleşme ve Konya başlığıyla şehrimizde bu konuyu fikri tartışmaya açmaktır. Küreselleşme konusu güçlünün yeryüzündeki hakimiyeti nedeniyle bizi biraz tedirgin ediyor. Ama inançlarımıza ve geleneklerimize bakıldığında tedirginliğimizin yersiz olduğu görülecektir. İnançlarımız ve geleneklerimiz küreselleşme yanlısı insanlar olduğumuzu gösteriyor. Burada ‘Yeryüzü mescit kılınmıştır” bakış açısını el alsak bile bizlerin küreselleşmeye bakışı ortaya çıkacaktır. Türkiye’nin AB sürecinde en çok ziyaret edilen illerin başında Konya gelmektedir. Bizleri ziyarete gelen ve Konya’daki genel yapıyı incelemeye gelen AB üyesi ülkelerin yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde şehrimizin AB’ye katacak çok değeri olduğunu ifade ediyor ve AB’ye değerlerimizle gireceğimizi belirtiyoruz” diye konuştu.

Konferansı sunan Prof. Dr.Yasin Aktay, konuşmasına belediye başkanlarının küreselleşmenin yanında yer alarak, çağın gereklerini şehre adapte etmeleri gerektiğini söyleyerek başladı. Küreselleşen dünyada çok ortaklı ve uluslu şirketlerin ve kentlerin ortaya çıktığını ifade eden Aktay, “Küreselleşme sürecinde ülkeler ve uluslar yerine kentlerin aktör olarak ortaya çıktığını görüyoruz. Bu süreçte kentler ön plana çıkmaktadır. Küreselleşme aslında kentlerin kendi özelliklerini geliştirme ve kaderlerini tayin etme olarak ortaya çıkıyor. Küreselleşme ile birlikte ulusların üretim ve tüketim alışkanlıkları da değişmektedir. Bir ürün dünyanın her tarafında aynı şekilde üretiliyor ve tüketiliyordur. Buna en güzel örnek Mc Donalds’dır. Batı İslam coğrafyasını ele alırken sosyal toplum kuruluşlarının eksikliğinden ve yoksunluğundan söz etmektedir. Bu böyle değildir. Sosyal kültür kuruluşlarına en iyi örnek Ahiliktir” dedi. Yasin Aktay, Konya bir küresel kent olabilir mi' Konya Küresel kent olmak istemezse ne olur ' sorularına cevap verirken Konya’nın değerlerini koruyarak modernleşen örnek bir kent olduğunu söyledi. Aktay, şehirlerin küreselleşme karşısında duramayacaklarını belirterek “dünyaya satacak bir ürününüz olmazsa başkaları ürettikleri bir ürünü size satarlar ve sonuçta küreselleşen dünyanın bir parçası olursunuz” şeklinde konuştu. Konya’nın son günlerde imajı konusunda çeşitli tartışmalar yapıldığını hatırlatan Aktay, Konya’nın bir imaj problemi olmadığını, aksine mevcut özellikleri ile bir dünya kenti olabileceğine işaret etti. Aktay, “Konya’nın bir imaj problemi olduğunu söyleyenlere verebileceğiniz pek fazla bir şey yok. Ancak mevcut özellikleri geliştirerek bir dünya kenti olabilir. Ve zaten Konya bir model kent olacaksa mevcut özellikleri dolayısıyla olacaktır” dedi.

Programın ardından AK Parti Konya Milletvekili Hasan Anğı, yaptığı konferans dolayısıyla Prof. Dr. Yasin Aktay’a bir teşekkür plaketi verdi.


Ana Sayfa