ÖZKAFA :'Annemarie Schimmel Mevlana Dostuydu'

Hz.Mevlana dostu, İslam Bilimleri araştırmacısı Annemarie Schimmel, Bonn'da 80 yaşında vefat etti. Hz. Mevlana, Yunus Emre ve tasavvuf konularında bir çok araştırması bulunan Annemaire Schimmel uzun yıllar Türkiye'de araştırmalar yaptı. İslam'ın batıda tam manasıyla tanınmadığını belirten Schimmel, Hz.Mevlana'yı anlamak ve eserlerinde anlatmak için Türkçe ve Farsça dillerinin yanı sıra Tasavvuf ve İslam dini konularında geniş araştırmalar yaptı. Başkan Özkafa Türk dostu ünlü Alman İslam Bilimcisi Annemarie Schimmel'in vefatı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa'nın mesajı şöyle;

'Annemarie Schimmel batı toplumunda İslam ışığını gören, Hz.Mevlana'nın çağrısını duyan aydınlardan birisiydi. Bir dini, kültürü ve yerel yaşantıyı tanımak, ondaki gizemi keşfetmek için yıllarca süren araştırmalara imza attı. İslam toplumunu anlamak ve Hz. Mevlana'nın öğretilerini batıya taşımak için önce Türkçe ve Farsça'yı öğrendi, ardından İslam dini ve tasavvuf ile ilgili önemli araştırmalar yaptı. O Hz.Mevlana'yı anlayarak batıya anlattı. Türkiye ve İslam dünyası Avrupa'da bulunan önemli bir dostunu yitirmiştir. Schimmel, eserleri ile bizden biri olduğunu göstermiştir. Bizi bizden daha iyi anlatmıştır. Sevenlerine ve İslam coğrafyasına baş sağlığı diliyorum'

Annemarie Schimmel Kimdir '

1922 yılında Almanya'nın Erfurt kentinde doğan Annemarie Schimmel 15 yaşında Arapça öğrenimine başladı. 19 yaşında, Arap dili ve İslam bilimi üzerine doktorasını tamamladı. 1954 yılında Marburg Üniversitesi kadrosuna dahil oldu. 1954-1959 yılları arasında Ankara İlahiyat Fakültesi'nde dinler tarihi dersi veren Schimmel'in 100 kitabı bulunuyor.


Ana Sayfa