Meram Hanımlar Lokali'nin Temeli Atıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Konakları kapsamında Meram Yeni Yol üzerine yaptıracağı Meram Hanımlar Lokali’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Törene Konya Valisi Osman Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti İl Başkanı Faruk Düğen, Meram ve Karatay Belediye Başkanları, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Leyla Erdal, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve daire amirleri katıldı.

BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Temel atma töreninde konuşan Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Hanımlar Lokali’nin Meram’da ihtiyaç duyulan bir bölgeye yapıldığını kaydederek, Meram’a yapılan yatırımlar nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti.

Konya belediyelerinin birçok ilke imza atarak Türkiye’ye örnek olduklarını dile getiren AK Parti İl Başkanı Faruk Düğen, belediyelerin uyumlu çalışmaları ile halka en doğru hizmeti götürdüklerini ifade etti.

LİDER ÜLKE OLMAK LİDER ŞEHİRLERDEN GEÇİYOR

Konuşmasında terör örgütünün saldırıları sonucu şehit olan asker ve polislere Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Türkiye’nin dünyada daha etkin rol alması, insanların refah ve huzuru ile dünyada barışın sağlanıp Türkiye’nin lider ülke olması için hep birlikte çalışılması gerektiğini söyledi. Lider ülke olma hedefinin lider şehir olmaktan geçtiğini dile getiren Başkan Akyürek, “Lider ülke olmak için öncelikle şehirlerin öncü şehir, dünya markası şehir olması gerekiyor. Konya belediyeleri el ele vererek şehirler arası rekabette şehrimizi Türkiye’de ve dünyada en önlere taşımak için gönül birliği içinde çalışıyor. Konya da bu verimli çalışmanın karşılığını alıyor” dedi.

ŞEHRİMİZE DEĞER KATIYORUZ

Büyükşehir Belediyesi olarak 16 yılda yüzde 35’i tamamlanan Mevlana Kültür Merkezi’ni devralarak 100 günde yüzde 65’ini daha az maliyetle tamamladıklarını hatırlatan Başkan Akyürek şöyle devam etti: “Başbakanımıza ve kadrolarımıza güvenerek Mevlana Kültür Merkezi’nin yapımını devraldık ve tamamladık. Sonuçta şehrimize Şeb-i Arus törenleri için gelenlerin sayısı 13 binlerden 80 binlere yükseldi. Karatay bölgesinde büyük bir değişim başladı. Ayrıca, 13 trilyon harcadığımız Mevlana Kültür Merkezi’nin yapımı karşılığında hazineden 114 trilyon değerinde 7 milyon metrekare arsa aldık. Bize verdikleri destek nedeniyle Başbakanımıza ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum.”

YATIRIMLARA DEVAM

Şehri baştan başa birçok yatırımla süslediklerini, Konya’nın dünya şehri olması için canla başla çalıştıklarını vurgulayan Başkan Akyürek, dünyadaki küresel kriz ve farklı gündemlerin kendilerini yatırım yapmaktan alıkoymayacağını kaydetti. Selçuklu’da yapılan Hanımlar Lokali’nin ardından Meram’daki Hanımlar Lokali’nin de yıl sonunda tamamlanacağını ve kısa süre sonra Karatay’da da bir Hanımlar Lokali’nin temelini atacaklarını belirten Başkan Akyürek, daha birçok ilki Konya’ya kazandırmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Konya Valisi Osman Aydın da, son yıllarda yerel yönetim tarzında yaşanan yeniliklere dikkat çekerek, çıkan yeni yasalarla belediyelerin önünün açıldığını söyledi. Bayanlara yönelik yapılan yatırımların önemine değinen Vali Aydın, Konya’da yapılan Hanımlar Lokallerinin yerel yönetimlerin hanımlara verdiği değeri gösterdiğini ifade etti.

KENT KONAKLARININ ALTINCISI

Konuşmaların ardından protokol üyeleri hep birlikte Kent Konakları’nın altıncısı olan Meram Hanımlar Lokali’nin temeline ilk harç için düğmeye bastılar. Yıl sonunda tamamlanarak hizmete girecek Meram Hanımlar Lokali yaklaşık 1 milyon 100 bin YTL’ye mal olacak. 2 bodrum, 2 normal kat olmak üzere toplam 4 katlı olacak binada; yüzme havuzu, revir, kondisyon salonu, aerobik salonu, kabul salonu, kreş ile bilgisayar, ney, bağlama, yabancı dil, ebru, diksiyon, hızlı okuma, giyim, mefruşat, takı tasarımı ve ahşap boyama kursları yer alacak.


Ana Sayfa