Kurtuluş Savaşı Şehitleri Anıtı Yapılacak

Konya'da bulunan gaziler 'Gaziler Günü' dolayısıyla Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Ziyarete katılan Konya Muharip Gaziler Derneği Başkanı Yaşar Öner, Başkan Akyürek'e çalışmaları dolayısıyla teşekkür etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Akyürek, şehitlik ve gaziliğin kutsal makamlar olduğuna dikkat çekerek, şehit ve gazilerden aldıkları emanete layık olmaya çalıştıklarını bildirdi. Bu vatanın nasıl kurulduğu ve korunduğu hususunda yeni neslin her daim bilgilendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Akyürek, 'Gaziler gününü tebrik ediyoruz. Gazilerimiz ve şehitlerimiz bu vatanın bize miras bırakılmasında söz sahibi olan ve borçlu olduğumuz kişilerdir. Gazilerimiz ve şehitlerimiz için yeni nesil olarak ne yapsak borcumuzu ödeyemeyiz. Minnet borcumuz devamlı bâki kalır. Şehitlerimizin ve gazilerimizin hatıralarına ve emanetlerine sahip çıkmak, emanetlerinin hakkını vermek bize düşüyor. 2007 yılı içinde gazilerimizi hak ettikleri daha güzel bir mekâna kavuşturacağız. Böyle bir mekanı temin etme hususunda kendimizi borçlu hissediyoruz. Borcumuzu yerine getireceğiz. Kendi mekânlarında, kendilerine yakışır mekânda hak ettikleri hizmeti almalarını sağlayacak ve onları orada ziyaret etme imkânına kavuşacağız' dedi.

Gaziler günü dolayısıyla Kurtuluş Savaşı'na dikkat çeken Başkan Akyürek, Kurtuluş Savaşı'nda 10 bine yakın şehit verildiğini hatırlatırken ' Kurtuluş Savaşı'nda şehit olanların yarısına yakınını Konyalılar oluşturuyor. Yaklaşık 4500 şehidimizin olduğunu biliyoruz. Şehitlerimizin isim ve adres olarak bir şehitlikte yaptıracağımız çok özel bir anıtta anılmasını sağlayacağız. Yapacağımız bu özel anıtta şehitlerimizin isimleri ilçeleri ile birlikte yazılacak' diye konuştu.

Ziyaretin sonunda Konya Muharip Gaziler Derneği Başkanı Yaşar Öner, Başkan Akyürek'e yaptıracağı Gazi Evi ve Kurtuluş Savaşı Şehitleri Anıt'ı dolayısıyla teşekkür etti. Öner, Başkan Akyürek'e Kurtuluş Savaşı'nda Birinci Tayyare Bölüğü'nde görevli oldukları bilinen iki Mehmetçiğin fotoğrafının yer aldığı bir tablo hediye etti. Duygulandığı gözlenen Başkan Akyürek de gazilere Mevlana Müzesi maketi hediye etti.


Ana Sayfa