KOSKİ'den don uyarısı

Büyükşehir Belediyesine bağlı KOSKİ Genel Müdürlüğü, yaşanan soğuk hava nedeniyle su abonelerini uyararak, su sayaçlarının iyi muhafaza edilmesini istedi. Aksi halde donma ve patlamaların aboneleri sıkıntıya sokacağını belirten KOSKİ Genel Müdürlüğü Yetkilileri, abonelerden su sayaçlarının bulunduğu 'SU SAYAÇI MUHAFAZA SANDIĞI'ını talaş veya saman ile korumaları istendi.

Sayaçlarını muhafaza etmeyen abonelerin sayaçlarında donmalar yaşandığını bildiren KOSKİ Genel Müdürlüğü, sayaçların donması halinde abonelerden sayaca müdahale etmemelerini isteyerek, bilinçsizce yapılan müdahalelerin sayaç gövdesinde hasara yola açtığını, zarar gören sayaçların onarımlarının imkansız olduğunu açıklandı. Geçen hafta 176 don olayı yaşanırken, soğuk havanının etkisini artırdığı hafta sonu ise 530 don olayı yaşandı.

Sayaçlarında arıza veya donma yaşanan aboneler abone numaraları ile birlikte ücretsiz olan Alo 185 hattını arayarak yardım isteyebilirler. Yardım çağrılarına sırayla intikal eden arıza ekipleri arızayı yerinde tespit ederek sorunu ortadan kaldırmaya yönelik çalışma yapıyor.

KOSKİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, su abonelerinden şu hususlara dikkat etmeleri istendi.

1. Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılması.

2. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyorsa, abone numaranızı mutlaka belirtmek suretiyle KOSKİ'ye bildirilmesi.

3. Çok şiddetli soğuklarda ayrıca muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmaması tavsiye edilir.

4. Abonelerce gerekli tedbirlerin alınmaması halinde, soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayıp, hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı belki abonenin susuz kalacağının bilinmesi.

5. Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemeli.

6. Sayaç muhafaza hücrelerinin şekilde görüldüğü gibi sayacın üst seviyesine kadar kuru, iri ahşap talaşı veya hiç yoksa samanla doldurulması sayacın üzerine muhafaza yerini tamamen kapatacak şekilde iri talaş, perlit veya saman doldurulmuş yastıklar konulması ve üzerinin muntazam bir kapakla kapatılarak harici tesirlerden korunması hususlarına uyulması önemle duyurulur.

Not: Sayaç muhafaza sandıklarına gübre vb. kolayca oksit yapıcı nemli malzemenin özellikle konulmaması gerekir. Zira tesisatın ömrünü kısaltır.


Ana Sayfa