KOSKİ''den Çocuk Hikayeleri Kitapları

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, su tasarrufunu teşvik etmek amacıyla “ Ya Su Olmasaydı” ve “Su Uyur Susuzluk Asla” isimli hikâye kitapları yayımladı. Çocuklara yönelik yayımlanan ve toplam 24 bin adet basılan kitaplara çocuk hikayesi yazarları Fatih Turanalp, Rabia Gülcan, Nurten Meşhur, Seher Özet, Hatice Demirbağ, Duran Çetin, Gülnihal Ümit, Memed Meriç katkı sağladı. Kitabın koordinatörlüğünü ise M. Akif Sarıkaya, Yayın Yönetmenliğini Vural Kaya, İllüstrasyon çalışmalarını Dilek Gülcemal ve tasarımını da Ahmet Aka yaptı. KOSKİ Genel Müdürlüğü, hikâye kitaplarının okullarda oluşturulan Su Timleri aracılığıyla dağıtımına başladıklarını ve hedeflerinin şehirdeki ilköğretimde okuyan 9 yaş ve üstü öğrencilerin büyük bölümüne ulaşmak olduğunu bildirdi.

Kitabın önsözünü kaleme alan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, temel değerleri koruma ve geliştirmenin eğitimden geçtiğini belirterek önsözünde şu görüşlere yer verdi:

“Susuz bir hayat hiçbirimizin tercihi olamaz. Su, kıymeti itibariyle dünyadaki hiçbir değerli eşya ile tartılmayacak kadar hayatiyet taşımaktadır. Dünyamız gözle görülür bir susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya. Bunun için acil önemler almak bütün insanlığın önemli bir ödevidir. Öyle ki bu ödev beşikten mezara kadar bir eğitim sürecini kapsamaktadır. Biz bu eğitim sürecinin ilk ayağı olan çocuklarımızın eğitimini bu çalışma ile desteklemekteyiz. Çocuklarımız için su hikâyeleri, su bilincini önemli ölçüde kuvvetlendirecek olumlu bir etkendir kanaatindeyiz.

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak su tasarrufu bilincinin küçük yaşlardan itibaren kazanılması yönünde çaba sarf etmekteyiz. Ülkemizde ilk kez su tasarrufu üzerine çocuklar için hikâyelerle önemli bir kültürel katkı sağladığımızı iftiharla ifade ediyoruz. Yarınlarımızı güvenle emanet edebileceğimiz sizlere kıymeti eskimez bir hediye vermek istedik: Kitap.

En güzel okumalar, en güzel günler sizlerin olsun.

Geleceğimiz olan siz çocuklarımıza su gibi güzel bir hayat diliyorum.”


Ana Sayfa