KOSKİ SU Yarışması Sonuçları

KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmaya İlköğretim okul Öğrencileri 'Resim ve Şiir Dallarında', Lise ve dengi okul öğrencileri 'Şiir ve Kompozisyon Dallarında' katılırken, AFİŞ yarışması da herkese açık olarak gerçekleştirildi. Yarışmaya tüm dallarda toplam 800 kişinin 900 eser ile katıldığı belirtildi. Oluşturulan jüri tarafından yapılan değerlendirmeler Fuar Kültür Merkezinde düzenlenen törenle kamuoyuna açıklandı.

Törene Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Bekir Akça, KOSKİ Genel Müdürü Yafes Yüzügüldü, Daire Başkanları, Siyasi Parti Temsilcileri ve Okul yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan Yafes Yüzügüldü, canlı hayatının sürdürülebilmesi için suyun büyük bir öneme sahip olduğunu hatırlatarak, 'Geleneğimize ve inancımıza göre su; hayat, temizlik ve enerji demektir. Konyamız, Anadolu'nun tüm güzellikleri ve gücünü bünyesinde barındırmayı başarabilmiş nadir şehirlerden biridir. Su ve medeniyet şehri Konya, suyun azizliğini, kıymetini her dönem idrak etmiştir. Ne mutlu ki Konya insanı da bu kadim ayrıcalığın farkında olmuştur. Ekonomik anlamda çığ misali gelişen Konya'mızda şehir yapılanması da nasibini almıştır. KOSKİ Genel Müdürlüğü olarak açtığımız Afiş, Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışmalarına beklediğimizin üzerinde bir ilgi oldu. Üç ayrı su şebekesine sahip şehrimizde halkımızın su medeniyetini anlaması, su kültürünü özümlemesi, su israfının önlenmesi ve suyun korunmasına yönelik duyarlılığın artırılması sebebiyle tertip ettiğimiz bu yarışmanın önemli bir faaliyet olduğunu düşünüyorum. Su gibi büyük bir nimetin önem ve faydasını bir kez daha gözler önüne sermek, onun israf edilmesini önlemek ve nihayet halka su hizmeti sunan Koski'nin faaliyetlerine yeni ivmeler kazandırmak amacı güden bu organizasyonumuzun önümüzdeki yıllarda da devam etmesini umut ediyorum.'dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa ise; dünya tarihindeki suyun önemine ve su için söylenen sözlere dikkat çekti. Başkan Özkafa, insan hayatının susuz olamayacağını, bundan dolayı bütün büyük medeniyetlerin aslında birer su medeniyeti olduğunu ifade etti. Özkafa, Konya kentinin tüm alanları ile diğer Anadolu kentlerine örnek teşkil ettiğini ifade ederken, 'Yerel yönetim anlayışı ve her dönemde yatırım kabiliyeti bakımında kentimiz örnektir. Konya'nın en ucuz kenti sloganını kullanırken, içi boş bir söz söylemedik. Bunu yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Ulaşımda, ekmekte ve yıllardır suda en ucuz kent unvanımızı koruyoruz. Korumaya devam edeceğiz. Selçuklu'ya başkentlik yapmış, Türkiye Cumhuriyetinin en modern kentleri arasında yer alan Konya bir su şehridir. Ücretsiz memba suyu, şifalı suları, barajları ve arıtma tesisleri ile Konya bu unvanı hak etmiştir. Bugün burada su ve suyun korunması yönünde gerçekleştirilen ve yüzlerce kardeşimizin katıldığı bir yarışmada bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Bu tür yarışmaları yaygınlaştıracağımızı belirtir, tüm katılımcılara ve eğitimcilere teşekkür ederim.'şeklinde konuştu.

Yarışma sonuçunda derece girenlere toplam 6 milyar 150 milyon TL ödül verilirken, sonuçlar KOSKİ Genel müdürlüğünün resmi web sitesi www.koski.gov.tr adresinde duyruluyor.

Törende kendi branşlarında birinci olan eser sahipleri eserlerini seslendirirken, afiş yarışmasında dereceye girenler ile sergileme listesine alınanlar Fuar Kültür Merkezi'nde sergilendi. Ayrıca, dereceye giren tüm eserler için bir albüm hazırlanarak bastırıldı.

Koski Genel Müdürlüğü

Su Konulu Şiir, Kompozisyon, Resim ve Afiş Yarışması

ÖDÜL KAZANANLAR

Afiş Yarışması

Birincilik Ödülü / Orhan Genç

İkincilik Ödülü / Sadettin Deveci

Üçüncülük Ödülü / Muhammed Gökçepınar

İlköğretim Şiir Yarışması

Birincilik Ödülü / Hilal Koman

İkincilik Ödülü / Hasan Muhammed Ağalar

Üçüncülük Ödülü / Merve Gül Bilgili

İlköğretim Resim Yarışması

Birincilik Ödülü / Zekiye Uzdemir

İkincilik Ödülü / İsmail Erşahin

Üçüncülük Ödülü / Abdullah Birer

Liseler Arası Şiir Yarışması

Birincilik Ödülü / Abdullah Efgan Arıcı

İkincilik Ödülü / Sümeyra Satılmış

Üçüncülük Ödülü / Betül Demirok

Liseler Arası Kompozisyon Yarışması

Birincilik Ödülü / Rıdvan Ayhan

İkincilik Ödülü / Sade Nimet Potuk

Üçüncülük Ödülü / Esma Firuze İncili

Sergilemeler

Yasemin Demirci,Mine Akköylü,Fatih Vurgun,Elif Tuğçe Karoğlu,Emine Uçan,Özden Özdemir,Hasret Ünay,Zekiye Uzdemir,Saniye Yaş,Medine Top,Orhan Göçer,Fatma Eseroğlu,Sevim Demirel,Melike Çakır,Gülnur Altunay,Nesibe Körkü,Salma Göksel,Suna Uğurlu,Beytullah Tunç,Merve Aydınlı,Hatice Betül Yazıcı,İlayda Gürel,Ahmet Kemal Ünsaçan,Halil Şahin,Erdem Altunel,Ayşegül Çalışkan,Melek Aydoğan,Muhammet Topbaş,Esma Beyza Özbek,Burcu Uğur,Ayşenur Akın,Saliha Büyükaltunel,Gül Bülüç,Ecehan Aslaner,Osman Akaya,Fatih Uğurlu,Abdullah Vesek,Metin Karakılıç,Muhammet Gökçepınar,A.Sami Büyükyağcı,Gürsel Ekti,Züleyha Önal,Hüseyin Kiral,Osman Özdemir,Ahmet Altın,Berk Olgun,Mahmut Sayalı,Orhan Genç,Orhan Genç,Hakan Tekdemir,Aynur Topbaş,Ebru Kıvanç,Naciye Erdoğan,Mustafa Karagöz,Hakan Tekdemir,Seda Atalay,Emel Aslan,Ayşe Çıban,Suat Aydın,İhsan Arı,Muzaffer Kazan,A.Sami Büyükyağcı,Hakan Tekdemir,Çiğdem Kaya,Mahmut Sayalı,Aydın Bilgin,Aydın Bilgin,Nurhan Bal,İbrahim Halil Karaca,Yasin Özer


Ana Sayfa