Konya'nın Nüfustan Dolayı Kaybı Olmayacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, merkez ilçe belediye başkanları ve TÜİK Bölge Müdürü Nurettin Kaya ile birlikte Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Kent Bilgi Sistemi çalışmalarında görev alan personelle yemekte bir araya geldi.

NÜFUS YÜZDE 25 ARTACAK

Büyükşehir Belediyesi'nde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bölge Müdürü Nurettin Kaya, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Belediye yöneticileri, numarataj çalışmasını yürüten ekip ve Kent Bilgi Sistemi çalışmalarını yürüten MNG Bilgisayar çalışanları ile bir araya gelen Başkan Akyürek, Konya'nın tam olarak kayıt altına alınıp bilgilerin güncellenmesinin ve doğru nüfus sayımının geleceğe doğru emin adımlarla ilerlemek açısından önemli olduğunu söyledi. Yapılan çalışmalarda doğru beyanda bulunmanın önemine değinen Başkan Akyürek, 'Elde edilen ön bilgilere göre Konya'da nüfus ve kayıtlı bina sayısı yüzde 25 ile 30 arasında artıyor. Bu, Konya açısından kaynak kaybının artık olmayacağını gösteriyor' dedi.

YANLIŞ BEYANA CEZA-İ İŞLEM UYGULANACAK

Konya halkından da şehre sahip çıkmalarını isteyen Başkan Akyürek, konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Görevlilere bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yardımcı olalım ve doğru beyanda bulunalım. Konya'da oturanların Konya'da sayılması kendi menfaatlerine olacaktır. Bu konuda yanlış beyanda bulunanlara ve merkezde oturduğu halde başka yerde sayılanlara çeşitli cezai işlemler uygulanacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamaları için hemşehrilerimizin dikkatli olmalarını istiyoruz.'

NÜFUSTAN DOLAYI KAYIP OLMAYACAK

TÜİK Bölge Müdürü Nurettin Kaya da, eskiden 10 yılda bir yapılan nüfus sayımının sürekli aynı bilgilerin kullanılması açısından sıkıntılara sebep olduğunu belirterek, artık dinamik ve sürekli gücellenen bir yapının şehre kazandırıldığını söyledi.

Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, numarataj çalışmasının belediyelerin asli görevlerinden biri olduğunu hatırlatarak, 'Daha önce birçok sıkıntı oluyordu. Bu sistem çok önemli. Vatandaşlarımızdan kayıtların düzenli yaptırmalarını ve doğru bilgileri vermelerini istiyoruz' dedi.

Karatay Belediye Başkan Mehmet Hançerli ise, Karatay İlçesi'nde gerçek nüfus sayımı ile nüfustan dolayı alınacak paranın bir yıllık asfalt masrafına denk geldiğini vurguladı.

Meram Belediye Refik Tuzcuoğlu da, Konya'daki mevcut durumu sağlıklı tespit etmenin şehircilik açısından ve gelecek açısından son derece önemli olduğunu ifade etti.


Ana Sayfa