Konya, Küresel Isınma Konferansına Ev Sahipliği Yapacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 18-20 Ekim tarihleri arasında Konya’da yapılacak “Uluslararası Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri Konferansı” ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ YAPILIYOR

Dedeman Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Tahir Akyürek, küresel ısınmanın insanlığı tehdit eder boyutlara ulaştığını belirterek, dünyanın geldiği noktadan endişe duyduğunu ifade etti. Türkiye’de bu konuda aylardır çeşitli görüşlerin ortaya atıldığını, ancak ilk kez kapsamlı bir şekilde ele alınacağını kaydeden Başkan Akyürek, toplantının tahıl ambarı olan Konya’da yapılmasının da anlamlı olduğunu dile getirdi. Konya’da birkaç yıldır tasarruf amaçlı çalışmalar yapıldığını ve bunda başarılı olunduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, bu konuda Türkiye’ye örnek olduklarını ifade etti.

ÇEVREYİ KİRLETENLER SANAYİLEŞMİŞ ÜLKELER

Türkiye’de ilk kez geniş kapsamlı yapılacak toplantının önemine dikkat çeken Başkan Akyürek, “Toplantı sonunda küresel ısınmanın nedenleri ve güncel sorunlara çözüm üretecek bir sonuç bildirgesi hazırlanacak. Somut olmayan çalışmalar zaten faydalı da olmuyor. Küresel ısınma bir komplo değil, gerçek. Bu konuda sanayileşmiş ülkeler Kyoto protokolüne uymuyor. Eko sistemi bozarak sanayileşme çabaları ve insanı merkeze almayan medeniyet kurma çabaları var. Bu konuda sorumluluk alması gereken ülkeler sorumluluk almıyor. Yapılacak toplantılarla onlara sorumluluklarını hatırlatmak gerekiyor” dedi.

KONYA’NIN 50 YILLIK VİZYONU ELE ALINIYOR

KOSKİ Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri (DSİ), Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ve Tarım Bakanlığı’ndan bazı ekipler tarafından Konya’nın 50 yıllık su vizyonu ile ilgili çalışmalarının başladığını hatırlatan Başkan Akyürek, doğru yaklaşımlarla doğru çözümlerin ortaya çıkarılacağını ifade etti.

Türkiye’de ilk kez yapılan “Uluslararası Küresel İklim Değişikliği ve Çevresel Etkileri Konferansı”nda dünyadan ve Türkiye’den 119 bilim adamı 13 oturumda, 66 bildiri sunacak. 3 gün sürecek toplantılara başta Selçuk Üniversitesi olmak üzere 44 kuruluş destek verirken, konular 7 ana başlıkta ele alınacak ve katılımcılar Meke Krater Gölü ile Acı Göl’de incelemelerde bulunacak.


Ana Sayfa