Konya Heyeti Ulaşılamayan Bölgelere Yardım Götürüyor

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Pakistan'a gönderdiği yardım heyeti çalışmalarına başladı. Pakistan'ın başkenti İslamabad'taki yardım faaliyetlerine katılan arama-kurtarma ekipleriyle görüşen Konya Yardım Heyeti Başkanı Eyüp Çetin, bölgede acil olarak çadır, sağlık malzemesi, battaniye, gaz sobası ve kışlık giysi ihtiyacı olduğunu tespit ettiklerini belirterek, yardımlarını bu konularda yoğunlaştırılacaklarını bildirdi.

Pakistan'da bulunan Pak-Türk Vakfı yöneticileriyle görüştüklerini söyleyen Konya Yardım Heyeti Başkanı Eyüp Çetin, Pakistan'ın Keşmir bölgesindeki arama-kurtarma çalışmalarının sonlandırıldığını vurgulayarak, 'Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda; barınma, sağlık malzemeleri, battaniye ve gazlı soba ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Ayrıca, bölgedeki altyapının tamamen tahrip olması nedeniyle su kaynaklarının da kirlendiğini, insanlara sağlıklı su ulaştırılamadığını gördük. Bölgede kuru bakliyat olarak yeterince malzeme dağıtılırken, şu ana kadar sıcak yemek dağıtımı yapılmamış. Konya Yardım Heyeti olarak bölgede öncelikli olarak su arıtma tesisi, sıcak yemek servisi yapan bir aşevi ve Konya'dan gelecek malzemelerinin dağıtımının koordine edileceği bir iletişim merkezi kurmayı planlıyoruz. 17 Ekim 2005 Pazartesi günü itibariyle bölgede yapacağımız yardımlarımızı şu ana kadar ulaşılamayan bölgelere ulaştırarak gerçekleştirmeyi planlıyoruz' dedi.

Himalaya Dağları'nın ortasına kurulan şehirlerde ve diğer yerleşim bölgelerinde meydana gelen depremin çok büyük bir alanı etkilediğini ve hava şartlarının yardım çalışmalarını olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Çetin, hava şartlarının gittikçe ağırlaşması ve bir ay içinde kar yağışının beklenmesi nedeniyle Konya'dan bölgeye yapılacak yardımların çadır, battaniye, kışlık giysi ve özellikle gazlı soba ağırlıklı olmasını talep etti. Çetin, Konya Yardım Heyeti'nin bölgeye ulaşmasında desteklerini esirgemeyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başta olmak üzere, Konya'daki sivil toplum kuruluşlarına, işadamlarına ve tüm Konyalılar'a teşekkür etti.

Yardım heyetinde bulunan Dr. Faruk Altınok, yardımların bölgede yaptıkları tespitlerden sonra daha etkili bir şekilde yapılacağını belirtirken; heyete Konya Sivil Toplum Kuruluşları adına katılan İcra Heyeti Üyesi Adem Seleş de, sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulanarak, yardımların soba, çadır, battaniye ve kışlık giysi üzerine yoğunlaştırılmasını istedi. Seleş, yardımların bir an evvel organize edilerek bölgeye ulaştırılması gerektiğini bildirdi.


Ana Sayfa