Konya halkı ayağa kalktı

Konya 3. Ana Jet Üssü'nün Anadolu Kartalı Tatbikatları sebebiyle ABD ve İsrail uçaklarına açılmasının ardından, ABD'nin bu üssü Türkiye'den istediği iddiası Konya'da büyük rahatsızlığa sebep oldu. ABD'nin İkinci İncirlik yapmaya çalıştığı üssü Türkiye'den resmen istediği, Almanya'daki birliklerinin bir bölümünü buraya yığacağı belirtiliyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, 'Konya halkı başta Afganistan ve Irak'ta olmak üzere kendi emelleri doğrultusunda işgaller gerçekleştiren ABD'yi topraklarında görmek istemiyor' dedi.

'PAZARLIK KONUSU DAHİ YAPILMAMALI'

Konya'nın Selçuklu tahtı ve Mevlana şehri olduğunu kaydeden Özkafa, 'Konya şehri tarihten bu yana hep mazlumdan yana olmuştur. Bosna, Çeçenistan ve son olarak da Irak'ta yaşanan insanlık dışı olay ve işgalleri sürekli lânetlemiş ve buradaki Müslümanlara yardım etmiştir. Dünyanın neresinde mazlum varsa Konya mazlumlara kucak açmıştır. Böylesine duyarlı bir kentin topraklarına, Ortadoğu'da kendi emelleri doğrultusunda işgaller gerçekleştiren bir ülkenin üssünün konuşlandırılması asla kabul edilemez. Büyükşehir Belediye Başkanı ve halkın temsilcisi olarak bunu asla kabul etmiyorum. Hükümetten de buna müsaade etmemesini talep ediyorum. Pazarlık konusu dahi yapılmamalı, ABD'nin teklifi geri çevrilmeli' diye konuştu.

Konya halkının ABD'ye karşı tavrının kentte yaptıkları anketlerde ortaya çıktığını ifade eden Mustafa Özkafa, 'Yaptığımız anketler, halkımızın ABD'nin Irak'ta gerçekleştirdiği işgali yüzde 85 oranlarında doğru bulmadığını ortaya koyuyor. Durum buyken, Irak ve Afganistan'da mazlum insanları vuracak uçakların Konya'dan kalkacak olması Konya halkını derinden yaralar. Halk bunu kabul etmez' dedi.

'TEPKİMİZ ÇOK SERT OLUR'

Mazlumder Konya İl Başkanı Mustafa Akmeşe ise konu ile ilgili gazetemize yaptığı değerlendirmede Konya halkının ABD uçaklarının Konya semalarından uçuşlarına dahi tahammül edemezken ABD Üssü'nün Konya'da konuşlandırılmasını kabul edemeyeceğini belirtti. Akmeşe, 'Üssün tahsisi gerçekleşirse buna tepkimiz çok sert olur' dedi. Mustafa Akmeşe, ABD'nin bu üssü kullanmaya başlayacak olması halinde İncirlik'te yaşanan ve ABD'li askerlerin sebep olduğu ahlâkî çöküntünün Konya'da da ortaya çıkmasından korktuklarını ifade etti.

HER ŞEY TATBİKATLA BAŞLADI

Konya 3. Ana Jet Üssü, Türkiye'nin gurur kaynağı Türk Yıldızları Filosu dahil eğitim uçak filolarını, NATO Awacs uçaklarını, Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi'ni, Taşınabilir Radar Merkezi'ni, Tatlıcak Atış Alanı'nı ve Sivil Terminal Binası'nı bünyesinde barındırıyor. Üssün kimliği ve çehresi 53. Hükümet döneminde İsrail ile yapılan askeri teknik işbirliği anlaşması çerçevesinde yapılmaya başlanan uçuşlar ve nihayet ABD'nin etkin rol aldığı Anadolu Kartalı tatbikatlar zinciri ile değişmeye başlamıştı. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile ABD ve İsrail, geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde 3'üncü defa ortak tatbikat yapmışlardı.

VAKİT GAZETESİ 11 Ocak 2003


Ana Sayfa