Konya Belediyeler Birliği 97. Seminerini Gerçekleştirdi

Konya Belediyeler Birliği, 97. eğitim seminerini Antalya'da gerçekleştirdi. 58 ilden bin belediye yöneticisinin katıldığı seminer Antalya Lara'da gerçekleştirildi.

Seminere AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek, Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu, Akdeniz Belediyeler Birliği ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Mevlüt Atbaş katıldı.

SEMİNERLERE ÖNCELİK VERİLMELİ

Seminerin açış konuşmasını yapan İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Mevlüt Atbaş, yerel yönetimlerin daha etkin hale getirilmesi için hükümet tarafından İl Özel İdaresi ve Belediler Kanunu'nun çıkartıldığını belirterek, artırılan yetkiler ile mahalli idarelerin daha güçlü hale geldiğini söyledi. Yapılan düzenlemeler ile yerinden yönetim yapısının sağlanmasının amaçlandığını vurgulayan Atbaş, kamusal hizmetlerin daha iyi sunulmasının yerel yönetimlerin öncelikli görevleri arasında olduğunu hatırlatarak, dünyadaki değişimi yakalamak ve AB'ye uyum sağlayabilmek için belediye başkanlarının eğitiminin önemli olduğunu, bu çerçevede eğitim seminerlerine öncelik verilmesi gerektiğini ifade etti.

AK Parti Konya Milletvekili Hasan Anğı, dünyadaki gelişim hızını yakalamak için eğitim seminerlerinin önemli olduğuna dikkat çekerek, hükümetin Belediye Gelirleri Yasası'nda sona geldiğini, yapılan çalışmalar ile Kamu Yönetimi Reformu ile ilgili aksaklıkların kısa sürede aşılacağını vurguladı.

YETKİ VE SORUMLULUK ALANI GENİŞLEDİ

Akdeniz Belediyeler Birliği ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, dünyada ve Türkiye'de toplumsal yapıları hızlı etkileyen değişim sürecinin yaşandığını kaydederek, Konya Belediyeler Birliği'nin gerçekleştirdiği seminerler ile vatandaşlara verilen hizmet kalitesinin artırılmasını amaçladığını ifade etti. Belediyelerin kamunun rolünü yeni bir tanıma kavuşturduğunu belirten Türel, konuşmasına şöyle devam etti: 'Dünyada belediyeler büyük önem arz etmektedir. Hükümetin başlattığı Belediyeler Kanunu çerçevesinde tüm belediyelerin gelirlerinde yeni düzenlemelerle önemli bir artış olacak. Yetki ve sorumluluk alanlarımız genişleyecek. Geçiş programının belediyelerde başarıyla uygulanması için bilgiye ihtiyaç var. Bilgi alışverişinin dışında hizmetlerin paylaşımı da önem kazanıyor. Bizler, Gaziantep, Kayseri, Bursa, Antalya ve Konya Büyükşehir Belediyeleri olarak 3 ayda bir yapılan özel toplantılarla bu paylaşımı sağlamaya çalışıyoruz.'

KONYA'YI ÖRNEK ALIYORUZ

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Konya genelinde önemli çalışmalara imza attığını kaydeden Türel, Konya'da önemli hizmetlere imza atan Başkan Akyürek'in dostluğunun kendisi için iftihar konusu olduğunu, Konya'da trafiğin rahatlatılması için yapılan köprülü kavşak çalışmaları ile sosyal belediyecilik ve kentsel dönüşüm çalışmalarını Antalya olarak örnek aldıklarını belirtti.

BELEDİYECİLİK AŞK İLE YAPILIR

Konya Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek,

dostlar buluşması haline gelen, bilgi eksikliklerinin giderilip deneyimlerin paylaşıldığı Konya Belediyeler Birliği'nin seminerlerine Türkiye'nin her yerinden başkan ya da yöneticinin katıldığını söyledi. Seminerlerde yaşanan birlik havasının Türkiye'de kurgulanan farklı senaryolara cevap niteliğinde olduğunu belirten Başkan Akyürek, 'Türkiye'de ortaya konulan Belediye İhtiyaçları Fuarı ve Belediyecilik Sempozyumuyla örnek hale geldik. Belediyecilikte ve yerel yönetimlerde yeni bir dönem başladı. Yetki ve sorumluluklar Belediye ve İl Özel İdarelerine devredildi. Şanslıyız ve imtihan sürecindeyiz. Şansımız geçiş döneminin içinde olmak. Yerel yönetimlerdeki yetki devri ve imkan artışının hakkını vermek gerekiyor. Beklentileri karşılamak gerekiyor. Halka bugüne kadar yürütülenden daha farklı hizmet vermek gerekiyor. Belediyecilik sadece görev olarak addedilemez. Sevgi olmadan belediyecilik yürütülemez. 24 saatiniz zihnen, fikren ve bedenen belediye işiyle yaşamayan, bu aşkla çalışmayan tam olarak görevini yapmıyordur' dedi.

BELEDİYE BAŞKANLARI KANAAT ÖNDERİ OLMALI

Konya'da belediyecilikte, fiziki, sosyal ve kültürel belediyecilik olmak üzere 3 farklı ayak oluşturulduğunu belirten Başkan Akyürek, bu ayakların birinin eksik olması halinde sorunlar yaşanacağını ifade etti. Belediyelerin kimsesizlerin kimsesi olması, fakirin ve kimsesizin yanında olması gerektiğini kaydeden Başkan Akyürek, belediyelerin bu konuda mutlaka özel çalışmalar yapması gerektiğini belirtti. Başkan Akyürek, 'Artık belediyecilik sadece yol, su, kanalizasyon yapmak değil. Sosyal ve kültürel faaliyetler de yetmez. Belediye başkanlarının kentlerinde kanaat önderi olmaları gerekiyor. Dışımızdaki faktörler bizi etkiliyor. Terör eylemlerine, ayrımcılıklara şahit oluyoruz. Halkımızı doğru yönlendirmek, yapılacak eylemlerde gerginlik yaratmasını önlemek, yapıcı ve yönlendirici olmak da belediyecilik alanına girmiş oluyor' dedi.

EĞİTİM SEMİNERLERİ KALİTEYİ ARTIRIR

Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu, çağımızda sosyal, ekonomik ve teknolojik değişimlerin hızla arttığını hatırlatarak, hızlı gelişmelerin değişimlere ayak uydurma zorunluluğunu beraberinde getirdiğini, bu çerçevede hizmet içi eğitimlerin öneminin ortaya çıktığını ifade etti. Hizmet içi eğitim seminerlerinin kamu görevlilerinin bilgi ve becerilerini geliştirerek, gelecekte görev ve sorumluluklarıyla ilgili gelişimlerini sağlayan önemli bir faaliyet olduğunu kaydeden Osmançelebioğlu, 'Bilindiği gibi kamu maliye sistemini daha iyiye götürmek üzere 2002 yılında 5018 sayılı kanun kabul edilmiştir. 5018'le mali disiplini ön planda tutan, kaynakların verimli kullanılmasını öngören yeni bir bütçe anlayışına geçiş sağlanmıştır. Halka en yakın idareler mahalli idarelerdir. Eğitim seminerini düzenleyen herkese teşekkür ediyorum. Ülkemizin geleceği için hayırlı olmasını diliyorum' dedi.

Konuşmaların ardından Konya Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Valisi Atilla Osmançelebioğlu ile Mahalli İdareler Genel Müdürü Mevlüt Atbaş ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e Mevlana tablosu hediye etti.

Seminer daha sonra İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Kontrolörler Kurulu Başkanı Hayrettin Güngör'ün '5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu' isimli sunumu ile devam etti.


Ana Sayfa