Kent Bilgi Sistemi İle Konya'nın Geleceği Planlanıyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmaları yürütülen Kent Bilgi Sistemi (KBS) çalışmalarında gelinen noktayı değerlendirdi.

Büyükşehir Belediyesi 6. Kat Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenleyen Başkan Tahir Akyürek, Kent Bilgi Sistemi çalışmasının Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli yatırımlarından biri olduğunu belirterek, Kent Bilgi Sistemi yoluyla bilgiye dayalı belediyeciliği hakim kılacaklarını söyledi. Amaçlarının, bilimsel verilerle mekanizmalar oluşturan, bu yolla verimliliği, kaliteyi artıran bir belediyecilik anlayışı olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, bu konuda başlattıkları Kent Bilgi Sistemi çalışmasının üç aşamadan oluştuğunu vurguladı. Başkan Akyürek, şöyle devam etti: 'Şu anda Konya'da hazine, belediye, kamu, vakıf ve şahıs arazilerinin nerede, hangi konumda olduğu hakkında elimizde yeterli bilgi yok. Bu çalışma sonucunda Konya'daki tüm coğrafi bilgiler kontrolümüz altına girmiş olacak. Bu da birçok noktada karar alırken, Konya'nın gelecek 50 yılının planlanmasında önemli bir yardımcı unsur olacak. Ayrıca Konya'da yaşanan adres karmaşasının önüne de geçmiş olacak.'

YÜZDE 20'LİK GELİR KAYBI GİDERİLECEK

Kent Bilgi Sistemi çalışmasının tamamlanmasıyla eve kapanarak nüfus sayımı devrinin kapanacağını belirten Başkan Tahir Akyürek, 'Şu anda Konya kent merkezinin nüfusu 760 bin görünüyor. Oysa, şu ana kadar yapılan çalışmalarda tespit edilen nüfus 1 milyona yakın göründü. Tabi ki, bu çalışmalar tamamlandığında Devlet İstatistik Enstitüsü'nün yapacağı sayımla gerçek rakamlar ortaya çıkacak. Ama şu andaki tespitlerimizle, bu sapma, Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı paylardan yüzde 20 daha az pay aldığını göstermektedir. Bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi'nin geçtiğimiz 5 yıldaki kaybı en az 100 milyon YTL'dir. Bu çalışmayla, söz konusu kayıp da giderilmiş olacak. Bu proje, Konya'nın hakkının Konya'ya verilmesinde zemin hazırlayacak' dedi.

KONYA'NIN ELEKTRONİK YÖNETİMİ SAĞLANACAK

Kent Bilgi Sistemi çerçevesinde, Türkiye'de ilk defa sosyal doku haritasının çıkarıldığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kaynakların doğru kullanılması, gerçek ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi, yerleşim yerlerindeki sosyal dokunun ortaya çıkarılmasının sosyal belediyecilikte çok büyük bir adım olduğunu söyledi. Çağdaş şehirlerde yürürlükte olan araç takip sisteminin de bu çalışmanın sonuçlanmasıyla gerçekleşeceğini kaydeden Başkan Akyürek, şunları söyledi: 'Halkımızı doğrudan ilgilendiren bir başka konu da, altyapı yatırım hizmetlerinin koordinasyonunun bu proje ile daha güzel bir şekilde sağlanacak olması. Altyapı kuruluşlarının kazı izinleri ve yatırım çalışmaları bu sistemle takip edilecek, gereksiz kazıların önüne geçilecek. Bu sistemle Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi ile Kent Bilgi Sistemi Müdürlüğü Konya'nın elektronik yönetimini üstlenmiş olacak. Muhtarlarımız, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız ihtiyaçları olan bilgileri bizden almaya başlayacaklar.'

Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi'nce görevlendirilen ve görevli kartı bulunan elemanların bugünden başlayarak tüm vatandaşların evlerini ziyaret ederek çeşitli kişisel sorular soracağını vurgulayarak, vatandaşların bu görevlilere yardımcı olarak doğru bilgiler vermesini istedi.

Basın toplantısının ardından Büyükşehir Belediyesi İmar İşleri Daire Başkanlığı'na bağlı Kent Bilgi Sistemi Müdürü Nurullah Osmanlı, KBS ile ilgili bir sunum yaptı. Başkan Akyürek, daha sonra basın mensupları ile birlikte Kent Bilgi Sistemi Çalışma Merkezi'ni gezdi.

KENT BİLGİ SİSTEMİ

Konya Büyükşehir Belediyesi Kent Bilgi Sistemi; video görüntüleri, fotoğraflar, uydu görüntüleri, topografik haritalar, imar haritaları, halihazır haritalar, jeoloji haritaları, teknik altyapı haritaları, nüfus ve tapu bilgileri, kurumsal bilgiler, parsel kayıt bilgileri, anket bilgileri, sosyal ve ekonomik veriler ile kültür ve turizm verilerinden oluşuyor. Toplam 6 milyon YTL'ye mal olacak Kent Bilgi Sistemi maliyetinin bir bölümünü İller Bankası karşılayacak. Proje, 2007 yılı Kasım ayında sonuçlanmış olacak.


Ana Sayfa