Kemal Derviş: Konya Türkiye'nin Merkezi

ABD'nin Utah eyaletinde düzenlenecek olan 'Türk Şehirlerinden Küreselleşmeyi Anlamak: Konya Modeli' sempozyumuna katılmak, bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere ABD'ye giden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve beraberindeki heyet, New York'ta bulunan BM Kalkınma Fonu Başkanı Kemal Derviş'i ziyaret etti. Sema'nın UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras listesine alınmasını 'bir Derviş'e bu haberi vermek güzel' diyerek karşılayan BM Kalkınma Fonu Başkanı Kemal Derviş, 'bizler elimizden gelen desteği veririz. Türkiye tarafından bu alanda yürütülen çalışmalar artırılmalı. Bundan sonra daha sık iletişim kurarak çalışmaları birlikte yürütebiliriz' diyerek Konya'nın Türkiye'nin merkezi olduğunu söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesince düzenlenen ve 29-30-31 Mart tarihlerinde Utah Üniversitesi'nde gerçekleşecek olan 'Türk Şehirlerinden Küreselleşmeyi Anlamak: Konya Modeli' konulu sempozyuma katılmak, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Birleşik Devletler'e giden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve beraberindeki heyet, New York temaslarında BM Kalkınma Fonu Başkanı Kemal Derviş'i ziyaret etti.

Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kemal Derviş'e Amerika programıyla ilgili bilgiler verdi. Konya'da markalaşma döneminin başlaması gerektiğini vurgulayan Başkan Akyürek, önce Sema'nın UNESCO tarafından somut olmayan kültürel mirasa alındığını, ardından 2007 yılının yine UNESCO tarafından Mevlana Yılı ilan edildiğini, son olarak da Financial Times gazetesince yapılan bir değerlendirme sonucu Konya'nın ekonomik potansiyel bakımından bir Avrupa şehri ilan edildiğini söyledi.

Sema'nın UNESCO tarafından somut olmayan kültürel mirasa alınmasını 'Bir Derviş'e bu haberi vermek güzel!' diyerek karşılayan BM Kemal Derviş de Konya'nın BM nezdinde yürütmek istediği projelerde daha sık iletişim kurulması ile birlikte çalışmaların sürdürülebileceğini bildirdi. Derviş, Konya'nın Türkiye'nin merkezi olduğunu belirtti.

Ziyarette kısa bir konuşma yapan Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez de Kemal Derviş'in BM kapsamında yürüttüğü görevin Türkiye için onur verici olduğunu kaydetti.

Ziyarette BM Kalkınma Projesi ile ilgili bilgiler veren Kemal Derviş'e Başkan Akyürek İngilizce Mesnevi ve Mevlana Müzesi'nin bir maketini hediye ederken, Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen de çeşitli hediyeler sundu.


Ana Sayfa