Hava Kirliliği Semineri Yapıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Çevre Haftası dolayısıyla apartman ve site yöneticilerine yönelik 'Hava Kirliliği Eğitim Semineri' düzenledi.

Fuar Kültür Merkezi'nde düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ali Özer, hava kirliliğinin geleceğin dünyasını tehdit ederek, ekolojik tehlikelerle karşı karşıya bıraktığını söyledi. Artan enerji kullanımı, endüstri ve şehirleşmeyle ortaya çıkan hava kirliliğinin insan sağlığı ve çevre üzerinde olumsuz etkiler bıraktığını hatırlatan Özer, Konya'nın coğrafi yapısında hakim rüzgarların kuzeyden esmesi, sanayinin de kuzeyde olmasından, kirli havanın şehrin üzerine geldiğini ifade etti. Hava kirliliği ile mücadele konusunda belirli kurallar olduğunu vurgulayan Özer, bu kurallara uyulmaması halinde ağır cezaların uygulandığını hatırlattı.

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Şükrü Dursun da, hava kirliliğinin bütün insanları ilgilendiren bir sıkıntı olduğunu belirterek, dünya genelinde hava kirliliğinden binlerce insanının hayatını kaybettiğini vurguladı. Geçmişten bugüne kadar kirliliğin azaltılması için çaba gösterildiğini kaydeden Dursun, Türkiye'de ilk hava kirliliği yönetmeliğinin 1986 yılında yayınlandığını, ancak 20 yıl boyunca bu kanunun birçok maddesinin uygulanamadığını ifade etti.


Ana Sayfa