Hava Kirliliği İle Mücadele Sürüyor

Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı'nın açıklaması şöyle:

'Çevre Koruma Daire Başkanlığı'na bağlı Çevre Şube Müdürlüğü' nce hava kirliliği ile mücadele, değişik alanlarda yapılan çalışmalarla çok yönlü olarak sürdürülmektedir. Bu çalışmalar çerçevesinde hava kirliliğinin önlenmesi, yakıt kalitesinin artırılması ve iyi yakma ile daha az kömürle daha çok ısınma sağlama amaçlı bilgilendirme ve kazan denetim çalışmaları yapılmaktadır. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi ve İl Çevre Müdürlüğü işbirliği ile 29 Kasım 2002 tarihinde apartman yöneticilerini ve kalorifercileri bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Denetim çalışmalarıyla bugüne kadar, Karatay Bölgesinde 50 site, Meram Bölgesinde 55 site ve Selçuklu Bölgesinde 210 sitede bilgilendirme ve denetimler tamamlanmış olup halen Meram, Selçuklu ve Karatay bölgelerinde denetimler devam etmektedir.

Yapılan kontrollerde kalorifercilerin 'Ateşçi Belgesi' kazanların yakma saatleri, baca ve kazan temizliği, kullanılan yakıtın Mahalli Çevre Kurulu'nda belirlenen nitelikte olup olmadığının tespitleri yapılmaktadır. Kontrol edilen 315 sitenin %35 'i yani 110 adeti sıvı yakıtlı, % 65 'i yani 205 adetinin ise katı yakıtlı yakma sisteminde olduğu belirlenmiştir. Bu oran %65 oranında katı yakıta geçişin olduğunu ortaya koymaktadır.

En çok tespit edilen eksiklik ise, sitelerde sabah 9:00-10:00 öğleden sonra 14:00-15:00 saatlerinde olması gereken yakma saatlerine uyulmamasıdır. Yakma işleminin akşam saatlerinde yapılması ve bu saatlerde yerel rüzgarların da durgun olması, hava kirliliği yoğunluğunun artışına sebep olmaktadır. Çevre Zabıta ekiplerince yapılan denetimlerle, yakma saatleri dışında duman çıkışı gözlenen sitelere cezai işlem uygulanmaktadır.'

Şehir merkezindeki siteleri denetleyen ekipler, bazı sitelerde yönetici ve kalorifercinin bilinçli yakma uyguladığını tespit ederken,bazı sitelerde de bilinçsiz yakma ile fazla yakıt tüketimi dolayısıyla hava kirliliğine olumsuz etkide bulunduklarını gördü. Ekipler, kurallara uyulduğu takdirde ekonomik ısınmanın sağlanabileceğini belirterek, buna örnek olarak Musalla Bağları Mahallesinde bulunan bir siteyi gösterdi. Sitenin kazancısı Ali Karakaya, kuralları uygulayarak site sakinlerini bir sezonda 5 milyar tasarruf etmelerini sağladı. Ali Karakaya, kazanı odun yerine tüple yaktığını, her iki saatte bir şişleme yöntemiyle yanan kömürün tozdan arındığını, bununda daha iyi ısınma getirdiğini söyledi. 23 dairelik sitenin 2002-2003 kış sezonunda kuralları uygulayarak soğuk havalarda 8 torba kömür ile ısındıkları, bununda yüzde 60'lık bir tasarruf sağladığı öğrenildi.


Ana Sayfa