Güney Koreli Öğrencilere Sema Dersi

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Mevlâna Yılı etkinlikleri kapsamında Güney Kore'de düzenlediği 'Konya ve Mevlâna Günleri' programlarının ardından Koreliler'in Konya'ya ilgisi arttı.

KONYA'YA İLGİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlâna Yılı dolayısıyla gerçekleştirdikleri yurtdışı tanıtım faaliyetlerinin meyvelerini görmeye başladıklarını ifade ederek, Konya'ya gelen yabancı misafir sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Güney Kore ile Türkiye arasındaki ilişkilerin Kore'de gerçekleştirdikleri programların ardından yeni bir boyut kazandığını vurgulayan Başkan Akyürek, 'Türk kültürünü daha yakından tanımak için Türkiye'ye gelen birçok Güney Kore heyeti mutlaka Konya'ya da uğruyor. Son olarak sema ve Rumi felsefesini öğrenmek için şehrimize gelen Koreli öğrenciler bu dostluğun boyutunu ileri noktalara taşımıştır' dedi.

KORELİ ÖĞRENCİLER SEMA YAPTI

Güney Kore'nin başkenti Seul'den Konya'ya gelen öğretmen Yukyung Shin ve Güney Koreli 5 öğrenci, iki gün boyunca Postnişin Abdurrahman Nedim Karnıbüyükler'den sema dersleri aldı. Mevlâna Kültür Merkezi'nde sema figürlerini gösteren Karnıbüyükler, semanın 6 ayda öğrenildiğini hatırlatarak, Koreli öğrencilerin 2 günde bazı figürleri öğrendiğini söyledi.

Öğretmen Yukyung Shin ise, Türk İslam kültürü ile sema ve Rumi felsefesini yakından tanımak için Konya'ya geldiklerini belirterek, manevi bir ayin olan semanın bazı figürlerini öğrendiklerini belirtti. Shin, Kore'ye döndüğünde Konya'daki güzellikleri anlatacağını ve tekrar Konya'ya geleceğini söyledi.

Koreli öğrenciler de, kısa süre çalıştıkları semayı yaparken başlarının döndüğünü, ancak çok mutlu olduklarını ifade ettiler.


Ana Sayfa