Frism 50+ Proje Toplantısı Konya'da Yapıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin köyden şehre göç eden 50 yaş üzeri yetişkinlerin şehir yaşamına alışmalarını sağlamak ve onların tecrübelerinden yararlanmak amacıyla Avrupa Birliği'nden (AB) alınan hibe ile katıldığı Göçmen Bulma, Ulaşma ve Dahil Etme Projesi'nin (FRISM 50+) son toplantısı Konya'da yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü (SAMM) tarafından Selçuk Otel'de yapılan toplantıya Konya ile birlikte Hollanda, Avusturya, Danimarka ve Almanya'dan gelen proje danışmanları ile proje üyeleri katıldı.

TÜRKLER, AVRUPA'NIN BAKIŞ AÇISINI ETKİLİYOR

Toplantıya katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türk halkının Avrupa'da yaşayan binlerce akrabası olduğunu hatırlatarak, göçmenlerin ve yabancıların sorunlarının Türkiye'de her zaman yakından takip edildiğini söyledi. Konya'nın bir hoşgörü şehri olarak çoğulculuğu da temsil ettiğini kaydeden Başkan Akyürek, 'Dünyanın neresinde olursa olsun, hangi dine mensup olursa olsun insanların aynı duyguları paylaştıkça anlaşmalarının arttığını görüyoruz. Konyalı olup da Avrupa ülkelerinde yaşayan 70 binin üzerinde insanımız var. Yurtdışında yaşayan insanlarımız ülkemizin bakış açısını değiştirdiler. Uzun vadede Avrupa ülkelerinin de bakış açısını da etkiliyorlar' dedi.

Avrupa'da yaptıkları Konya ve Mevlâna Günleri programlarına, orada yaşayan Türklerden daha fazla yabancıların katıldığını kaydeden Başkan Akyürek, bunun da kültürler arası etkileşimin geldiği seviyeyi ortaya koyduğunu vurguladı.

Başkan Akyürek'in konuşmasının ardından söz alan Avusturya'dan Franjo Steiner, Almanya'dan Ellen Abraham, Danimarka'dan Else Plaubor, Hollanda'dan Jenuy Bosh ve AB Yaşlılar Federasyonu'ndan Carmen Meneses, proje içinde yaptıkları çalışmaları katılımcılar ile paylaştılar.

KONYA'YA HAYRAN KALDILAR

Toplantının ardından FRISM 50+ toplantısı için Konya'da bulunan heyet, Mevlâna Müzesi, Alaaddin Camii, Saint Paul Kilisesi ve Büyükşehir Belediyesi KOMEK kurslarını gezdiler. Heyettekiler, Konya'nın tarihi mekanlarını ve şehir merkezini çok beğendiklerini ifade ederek, Konya halkının misafirperverliğine hayran kaldıklarını söylediler.


Ana Sayfa