Evde Bakım Hizmetinin Kapsamı Genişliyor

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Sosyal Belediyecilik çerçevesinde 2005 yılında kurulan Evde Bakım Merkezi, Konya genelinde sosyal güvencesi olmayan özürlü, yaşlı, hasta ve bakıma muhtaç 82 aileye evlerinde hizmet vermeye devam ediyor.

EVDE BAKIM HİZMETİNE ÖNEM VERİYORUZ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Evde Bakım Merkezi tarafından evde bakım hizmeti verilen Erim ailesinin evini ziyaret etti. Sağlık ekibiyle birlikte Erim ailesinin Karaaslan Aybahçe Mahallesi'ndeki evlerine giden Başkan Akyürek, fıtık ameliyatı olduğu için herhangi bir işte çalışamayan İmran Erim ile, spastik engelli olduğu için sürekli hasta bezi kullanan 37 yaşındaki eşinin sorunlarını dinledi.

Evde Bakım çalışmalarının tüm şehri kapsayacak şekilde devam ettiğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ilk etapta Belediyeler ve Valilik kayıtlarında bulunan 35 bin aile üzerinde tarama yapıldığını, bunun sonucunda 82 ailede 400 kişinin evde bakıma muhtaç olduğunun tespit edildiğini ifade etti. 82 ailenin tüm sağlık ve sosyal bakımlarının Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yapıldığını kaydeden Başkan Akyürek, 'Biz bu çalışmayı diğer belediyecilik çalışmalarından daha önemli buluyoruz. Çünkü, her şey insan için. Rahatsızlıklar, sıkıntılar hepimizin başına gelebilir. Bu noktada şehri yönetenlerin bunlarla ilgilenmesi gerekiyor. Biz bu çalışmaları teşekkür beklemek için değil, insani görev olduğu için yapıyoruz' dedi.

EVDE BAKIM HİZMETİNİN KAPSAMI GENİŞLEYECEK

Uygulamanın yaşlı, özürlü ve bakıma muhtaç insanları kapsadığını hatırlatan Başkan Akyürek şöyle devam etti: 'Bakımı yapılanların hiçbirinin sosyal güvencesi bulunmuyor. Ayrıca, bu ailelerin çoğunluğu ya terk edilmiş, ya da yakınları olmayanlardan oluşuyor. Şu ana kadar 8 kişinin çeşitli hastalıklardan ameliyatı yapıldı. Evde Bakım uygulaması kapsamına alınan ailelerden okula giden çocukları bulunanların tüm eğitim masrafları Büyükşehir Belediyesi'nce karşılanıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün Sağlıklı Kentler Projesi'nde Konya'nın da yerini alması için Evde Bakım hizmetini tüm şehirde genişleterek sürdüreceğiz. Büyükşehir Belediyesi daha sağlıklı ve bir şehir için çalışıyor, Türkiye örnek alıyor.'

Ev sahibi İmran Erim ise, eşinin hastalığı nedeniyle evlerinin tüm ihtiyaçlarının Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığını belirterek, gösterilen ilgi nedeniyle Başkan Akyürek'e teşekkür etti.

82 AİLENİN PERİYODİK BAKIMLARI YAPILIYOR

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Evde Bakım Merkezi'nde 25 kişilik tespit ekibi, 3 kişilik doktor ekibi, 5 kişilik hemşire ekibi, 1 sosyal çalışmacı ve 1 halkla ilişkiler uzmanı görev alıyor. Proje kapsamındaki 82 ailenin düzenli olarak gıda, temizlik ve ilaç ihtiyaçları Büyükşehir Belediyesi'nce karşılanırken, ailelerin periyodik kontrolleri yapılıyor. Ayrıca, 82 ailenin bireylerinin katılabildikleri sosyal aktiviteler tertip ediliyor. Evde Bakım hizmeti çerçevesinde bugüne kadar sağlık ve sosyal yardımların yanında 15 evin tamiratı yapıldı, hiçbir geliri olmayan 12 evin birikmiş elektrik ve su faturaları ödendi, temel gıda ihtiyaçları karşılandı.


Ana Sayfa