Endonezyalı Yetimler Konya'da

Endonezya'nın Sumatra adasında bulunan Bande Açe şehrindeki Konya Yetimhanesi'nde kalan iki çocuk 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na katılmak üzere Konya'ya geldi. Endonezya'dan Türk okullarında öğretmen olan Yuşa Akyol Başkanlığında Tercümen Didin Suphandi, Muhammed Zaini ve Safwa isimli yetim çocuklar Başkan Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Tahir Akyürek, 'Konya Büyükşehir Belediyesi olarak Endonezya'nın Sumatra adasında meydana gelen ve deprem sonrasında yaşanan tsunami felaketinde zor durumda kalan Endonezyalıların yardımına koşan ilk kuruluşlardan olduk. Bölgede Meulaboh ve Banda Açe şehirlerinde halka çeşitli yardımlarda sağladık. Ekiplerimiz burada yaptıkları çalışmalarla halkın takdirini kazanmış, her iki millet asında kalıcı bir dostluk oluşturulmuştur. 1000 yıllık kardeşliğimiz bulunan Endonezya'daki yetimlerden ikisini şehrimizde 23 Nisan etkinliklerine katılmak üzere konuk ediyoruz. Bu vesile ile hemşerilerimin ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim. Açe halkı büyük açılar çekti. Bu acıyı hepimiz hissettik ve yaşadık. Cenab-ı Hak bir daha bu tür acıları insanlığa yaşatmasın' dedi.

Tercümen Didin Suphandi ise, 'Endonezya halkı bölgeye yaptığınız yardımlardan ve gösterdiğiniz ilgi dolayısıyla müteşekkirdirler. Ben de Endonezya halkı adına şahsınızda Konyalılara teşekkür ediyorum. Yaptığınız yardım ve gösterdiğiniz ilgi insanlık ve İslam kardeşliğinin en güzel örneğidir' diye konuştu

Endonezya'da Türk Okulları'nda Öğretmenlik yapan Yuşa Akyol, Konya'nın bölgeye yardımların ulaşmasında öncü rol oynadığını hatırlatarak 'PASİAD adına size yaptığınız yardımlar dolayısıyla teşekkür etmek istiyorum. Türk işadamlarının bölgeye yönelmesinden ve bölgede çeşitli faaliyetlerde bulunmasında sizin hızlı ve etkili yardımlarınız öncü olmuştur. Bize sağladığınız maddi ve manevi destek dolayısıyla teşekkür ederiz. Bugün bölgede yapılan her hizmet sizin öncü yardım heyetlerinizin bölgeye sağladığı katkılar dolayısıyladır' şeklinde konuştu.

Başkan Tahir Akyürek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na katılmak üzere Konya'ya gelen Açe'li çocuklara kendi eliyle cezerye ikramında bulundu. Başkan çocuklara ve heyette bulunan Yuşa Akyol, Didin Suphandi ve çocuklardan Safwa ve Muhammed Zaini'ye Büyükşehir Belediyesi'nin çeşitli yayınlarından hediye etti.

Öte yandan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan ve Gürcistan'dan Konya'ya gelen 60 öğrenci ve eğitmen de Başkan Akyürek'i makamında ziyaret etti. Başkan Akyürek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Gürcistan ve Endonezya'dan gelen öğrencilere Büyükşehir Belediyesi meclis salonunda yemek ikramında bulundu.


Ana Sayfa