Dünya Müslamanları Konya'da

Hz. Mevlana'nın 797. doğum yıldönümü sebebiyle Konya'ya gelen Mevlana'nın 22.kuşaktan torunları Nesil Pir Çelebi, Faruk Henden Çelebi, Güzide Henden Çelebi ile Alman ve Amerikalı Müslüman heyet Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Akyürek, dünyanın bugün Mevlana'nın felsefesine ve bakış açısına daha çok ihtiyacı olduğunu belirterek, "Mevlana savaşın yerine barışın olmasını öğütler. Günümüzde bu öğüte o kadar çok ihtiyacımız var. Herkes bu öğüte uysa günümüzde savaşlar olmaz, her yerde barış hüküm sürerdi" dedi. Mevlana Kültür Merkezi'nin bu yılki törenlere yetiştirileceğini vurgulayan Akyürek, "Bu merkez tamamlandığında anma törenleri daha iyi bir şekilde yapılacak. Ayrıca merkezde oluşturulacak olan Mevlana Araştırma Merkezi ile daha geniş araştırma imkânı doğacak. Mevlana'nın eserlerinin bulunabileceği mekânlar yapmayı planlıyoruz. Ayrıca sürekli sema gösterileri düzenlenecek ve yabancı dillere de çevrilebilecek biçimde Mesnevi dersleri vermeyi planlıyoruz. Bir diğer çalışma ise Belediye Kültür Daire Başkanlığı ve Kültür Anonim Şirketi bünyesinde Mesnevi'nin aslına uygun basımı ve yabancı dillere çevrilmesi. Bunun çalışmalarını da başlatmış bulunuyoruz" dedi.

Konya'nın Mevlana'nın ikliminden yararlanan bir şehir olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, "Şehrimiz farklı kültürden insanların bir arada barış içinde yaşayabildiği bir şehir. Bu Mevlana'nın "Ne olursan ol yine gel" felsefesini doğrudan yansıtan bir durumdur" şeklinde konuştu. Başkan Akyürek, konuşmasının ardından Mevlana'nın 22.kuşak torunu Güzide Bakır Çelebi ve Amerikalı Müslüman heyetin Başkanı Celalettin Kolas'a üzerinde Konya Büyükşehir Belediyesi amblemi olan çift başlı kartal bulunan bakır tepsi hediye etti. Ziyarete Hz. Mevlana'nın 22. kuşak torunlarından Faruk Endem Çelebi, Güzide Bakır Çelebi, Nesli Pir Çelebi, 15 Amerikalı, 10 Alman Müslüman katıldı.


Ana Sayfa